ВМА гледа към трансплантации на панкреас
„Отдавна обмисляме започването на бъбречни трансплантации и такива на панкреас. Това е мечта, каквато бе отначало и присаждането на черен дроб. Защо и тя да не стане факт“, каза здравният министър ген. Николай Петров, който доскоро бе началник на ВМА и част от екипите, които извършваха чернодробни трансплантации. Заради това днес той получи грамота от колегата си и настоящ шеф на болницата проф. Венцислав Мутафчийски.
Отличия взеха още десетки лекари и медицински сестри във ВМА за огромния си принос към развитието на трансплантологията не само в болницата, но и в страната. Сред тях бяха проф. Крум Кацаров, проф. Венцислав Мутафчийски, д-р Мирослав Ненков, доц. Евелина Одисеева, доц. Евелин Такоров. Герой на деня, разбира се, стана проф. Никола Владов, под чието ръководството бе извършена първата трансплантация през 2007 г. Хирургът бе награден не само то ВМА, но и от Българския червен кръст (БЧК), както и от пациентските организации – Алианс на трансплантираните и „Заедно с теб“.
„Спомням си, когато преди 10 години, по времето на министър проф. Радослав Гайдарски, получихме съобщение, че е извършена чернодробна трансплантация, как не повярвахме и отидохме във ВМА – на място да видим какво е станало“, каза проф. Красимир Гигов, връчвайки отличието на проф. Владов от името на БЧК.
За да изкажат признателността си на крака бяха дошли още вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов, шефът на Лекарския съюз д-р Венцислав Грозев, директорът на Агенцията по трансплантация д-р Мариана Симеонова, мениджърите на болниците „Св. Екатерина“, „Пирогов“ и „Лозенец“ проф. Генчо Начев, проф. Асен Балтов и проф. Любомир Спасов.
„Неслучайно ВМА е лечебното заведение, което предпочитат повечето българи. Мисля, че тя е и най-способното българско подразделение. Желаем им успех и нека изпълняват своя дълг все така и занапред“, каза военният министър Каракачанов.
Kакво каза директорът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски в този ден вижте тук