БЛС иска актуализация на бюджета на касата
На 25 април от БЛС са организирали работна среща с представители на НЗОК и са поискали повече яснота за разпределението на бюджетите от районните каси (РЗОК) към лечебните заведения. Както Clinica.bg вече писа, от касата са обяснили, че всяка болница има право да надвишава бюджета си за тримесечие с 3%, с което се компенсира намалението. И са уточнили, че от април нататък лечебните заведения ще разполагат с по 133,240 млн. лв. средно на месец.
„В приложението за дейностите, подлежащи на 100% централизирано плащане от НЗОК, са заложени такива, чийто обем не може да прогнозираме - хемодиализа, раждане, онкология, интензивни грижи, неонатология и др. Това означава, че ако същите се надвишат прекалено, релативно ще се намалят парите за другите медицински дейности“, коментира в отвореното писмо председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев. „Не е нормално при 134,5 млн. лв. средномесечно, платени за болнична помощ за 2016 г., да се окаже недостатъчна сумата от 137, 240 млн. лв. средномесечно., постигната с максималното увеличение от 3%. Наличието на нови структури и дейности, известни на Министерство на здравеопазването и НЗОК към 31.12.2016 г., не би трябвало да е фактор, който да доведе до намаляване на тримесечните бюджети“, смята още председателят на БЛС. „БЛС винаги е твърдял, че бюджетът на НЗОК се планува с дефицит и във връзка с това, ръководството на съсловната организация ще предприеме мерки за актуализацията му, чрез отваряне резерва на НЗОК, за да се предотврати финансово изнемогване на системата”, се казва още в писмото на Лекарския съюз.
От Касата обаче вече обясниха, че са изчислили, че до края на годината допълнителните разходи от 3% на болниците ще струват на фонда 33 млн. лв. общо за осемте месеца. Тези пари ще дойдат ще дойдат от преизпълнението на здравни вноски и вътрешни компенсации, допълниха за Clinica.bg от касата. А днес излязоха и с официална позиция, че болниците могат спокойно да осъществяват дейността си.
50% от жените не ходят на прегледи за рак на гърдата
Броят болници генерира дефицит на кадри
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО
Поне 146 са опитите за нови болници
Пациенти искат центрове за редки очни болести
Българската хирургия следва развитието на световната
Нови четири вещества стават наркотични
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова