Цялостен ремонт би струвал 13.5 млн. лв.
Поддръжката и ремонтът на тези сгради е сериозно
предизвикателство пред всяко ръководство на болницата, особено през последните 30 години при реална и трайна липса на достатъчен ресурс за капиталови инвестиции. По тази причина проблемите с лошите условия за работа на медицинския персонал и за болничния престой на пациентите продължават да бъдат предизвикателство пред управлението на лечебното заведение. Мениджмънтът на болницата е изправен пред сериозно противоречие – от една страна лечебното заведение притежава огромен имотен фонд (вкл. и сграден), от друга изпитва сериозен недостиг от свободни помещения, в които да се развива дейността на болницата, а едновременно с това в част от най-старите сгради условията за работа на служителите и лечение на пациентите са изключително тежки.
Една от сградите, които се нуждаят най-спешно от ремонт
е тази, в които се помещават клиниките по Хематология, по Ендокринология, по Нефрология, по Пропедевтика на вътрешните болести, по Физикална медицина и рехабилитация, както и Отделението по дензитометрия. Сградата се намира на символичния вход на болницата – откъм Арката на ул. „Св. Георги Софийски". Тя е сред първите, строени специално за «Александровска» през 1884г., достроена през 1918г. и надстроявана през 1926г. През 135-годишното си съществуване, сградата е претърпяла сериозни щети по време на бомбардировките над София през 1945г., ремонтирана е многократно, предприемани са различни намеси в носещи и неносещи конструктивни елементи, което затруднява още повече ремонтирането ѝ. Сградата, както и целият комплекс на Александровска болница е със статут на паметник на културата. По предварителна оценка на сертифициран архитект за проектиране на сгради-паметници на културата - цялостен ремонт на сградата, включително топлоизолация, би възлязъл на 13 500 000 лв.
Лечебното заведение не разполага с подобен собствен
ресурс за осъществяване на пълен основен ремонт на цялата сграда. Настоящото ръководство на болницата изпраща първия сигнал за лошото състояние на тези сгради заедно с Доклад за състоянието на инфраструктурата на болницата до Министерство на здравеопазванете още в началото на 2014г. В последствие през следващите години до ръководствата на Министерство на здравеопазването е изпращана значителна по обем информация за състоянието на всяка от клиниките. За съжаление без сериозен резултат. Ремонт на сградите на Катедрата по пропедевтика на вътрешните болести, на Клиниката по кожни и венерически болести, както и на Клиниката по алергология е заложен и в тригодишната програма на изпълнителния директор на УМБАЛ „Александровска" доц. Костадин Ангелов, представена и защитена пред Министерство на здравеопазването в началото на 2019г. Тази година през м. август,
след пропадане на таван на едно от помещенията в Клиниката
по алергология на болницата (построена също в края на ХІХ в.) зам. министърът на здравеопазването г-жа Жени Начева посети болницата и се запозна със състоянието на целия сграден фонд на лечебното заведение. Беше постигната договореност от страна на Александровска болница да бъде представена поетапна програма за реализиране на строително-ремонтни дейности в най-старите сгради, като бъдат посочени индикативни срокове и бюджет за реализирането им и да се търсят възможности за финансирането им.
Програмата на стойност 8.5 млн. лв. е представена в МЗ и вече са отпуснати средства за ремонт за пребазирането на Клиниката по алергология в сградата на Клиниката по кожни болести (300 000 лв.), обявена е процедура за избор на изпълнител,
предстои сключване на договор в началото на
следващата седмица. Лекарите и сестрите от Клиниката по алергология вече имат свои кабинети в Кожна клиника на болницата, където продължават да приемат пациенти. Предстои ремонт на част от помещенията на клиниката с цел осигуряване на по-добри условия за лечение на болните. Вече е получено съгласие от страна на Министерството на здравеопазването за стартиране на процедура за ремонт на Клиниката по хематология, като е поет ангажимент, че ще бъдат осигурени необходимите средства за него. Програмата за ремонт на част от клиниките на УМБАЛ „Александровска" предвижда поетапно ремонтиране в рамките на 3 години на всички клиники в сградата на Пропедевтиката – по Хематология, по Ендокринология, по Пропедевтика на вътрешните болести, по Физиокална медицина и рехабилитация и прилежащите помещения.
Към момента в клиниките работят над 300 лекари
и професионалисти по здравни грижи, които се грижат за болните на 240 легла. Това прави невъзможно затварянето на всички клиники едновременно и налага създаване на организация и етапност в изпълнението на ремонтите дейности в помещенията им. Независимо от тежките условия, в които работят нашите колеги в тези клиники, вярваме че предприетите мерки от страна на ръководството на болницата и поетите ангажименти от страна на Министерство на здравеопазването ще доведат до желания резултат – по-добри условия за работа за тях и за лечение на пациентите на тези основни за болницата клиники.
Искаме да отпускаме лекарства без рецепта
Ние ценим високо вашия труд
Да се вменява несъществуваща вина не помага
Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи
БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация