Диабет
Специалисти: Трябва диабетна програма
01-11-2019 13:26

Необходима е национална диабетна програма за борба с диабета. Около тази теза се обединиха специалисти от България и чужбина по време на Конгреса на Централноевропейската диабетна асоциация (CEDA), на който София е домакин. Опитът на Австрия показва, че благодарение на изпълнението на такива програми, пациентите живеят по-добре, заяви проф. Томас Щулниг, председател на СЕDA. Както clinica. bg вече писа, именно за създаването на такъв документ, подкрепен от държавата, настояват всички пациентски организации на хората с диабет в България.
"Meдицински специалисти следят рисковите фактори сред хората от различни градове. Има и програма насочена към личните лекари, по която те получават допълнително заплащане за грижите, които полагат за пациентите с диабет", обясни проф. Томас Щулниг. Зад необходимостта от национална програма застана и проф. Здравко Каменов, началник на Клиниката по ендокринология в Александровска болница и председател на Организационния комитет на Конгреса. Той акцентира върху ключовата роля на профилактиката и скрининга и очерта основните предизвикателства при диабета, който вече е пандемия у нас и в света.
Един от 11 души на Земята във възрастта
аааа
от 20 до 79 години има заболяването. Същевременно три пъти е нараснала заболеваемостта захарна болест в света за последните 20 години. През 2000-та година е имало 151 млн. пациенти, сега те са тройно повече, а след още 20 години се очаква да достигнат 650 млн. У нас те са близо половин милион, като 25-30% не са диагностицирани. Диабетът води след себе си редица усложнения-влошаване на качеството на живот, поражения върху психиката, инвалидизация. Захарната болест е водеща причина и за бъбречна недостатъчност. Най-сериозните усложнения, обаче са заради повишения сърдечно-съдов риск, който е убиец номер 1, каза проф. Здравко Каменов. При диабетиците той е в пъти по-висок, отколкото при другите хора. Именно усложненията водят и до големи разходи. Годишно лечението на диабет струва между 700-800 млрд. долара в световен мащаб.
аааа
Същевременно обаче медицината напредва и
аааа
благодарение на иновативните подходи в лечението може да се подобри качеството на живот на пациентите. „Основната цел е намаляването на сърдечно-съдовия риск и само контролът на кръвната захар не е достатъчен. Три нови групи медикаменти промениха пейзажа за овладяването на инсулти, инфаркти и сърдечно-съдовия риск", обясни още проф. Здравко Каменов. Те са достъпни и у нас, като НЗОК ги заплаща за най-нуждаещите се. Предимството на новите терапии за захарен диабет тип 2 като DPP-4 инхибитор и GLP-1 RA рецепорни агонисти е, че влияят комплексно на заболяването. Ключов момент в новите подходи е, че контролът на гликемията трябва да бъде индивидуализиран. Изключително важен е и начинът на живот, както за пациентите, така и за рисковите групи, а с профилактиката и превенция заболяването може да се отложи във времето, както и да се избегнат тежките усложнения.
Отключващ фактор е затлъствяването, което вече засяга
ааа
2/3 от населението. Затова е много важно хората с наднормено тегло да отслабнат. По-този начин те могат да отложат развитието на диабета във времето. Във овладяването на теглото обаче не бива да се прибягва до бързите и нашумели диети с йо-йо ефект, които не само че не водят до трайна редукция на теглото, но и могат да навредят на организма. Депресията също може да отключи диабет, както и диабетът до доведат до депресия, обясни още проф. Каменов. Последните научни постижения в борбата със заболяването ще бъдат представни по време на Конгреса на Централноевропейската диабетна асоциация. Той започна 31 октомври и ще продължи до 2 ноември. В него ще се включат лекари от 17 държави.

Мерят безплатно гликиран хемоглобин
Центърът за превенция на захарен диабет и неговите усложнения в УМБАЛ „Александровска" организира скринингова кампания за ранно откриване на диабет

Безплатни изследвания на холестерол
Лекарите от ВМА ще мерят и кръвната захар в Световния ден за борба с диабета

Обучението да бъде включено в дейността на специалистите
Един новооткрит пациент с диабет може 5 години да не стигне до ендокринолог, което е абсурдно

Започва училище по диабет
Инициативата се провежда в МУ-София

Израел е блестящ пример за диабетна програма
Той е възможен и у нас, стига да не го побългарим, казва доц. Пламен Попиванов

Диабетът е патология, която силно ни вълнува
Профилактиката на заболяването ще е и превенция на мозъчното стареене, казва акад. Лъчезар Трайков

Диабетната програма е необходимост за България
Пациентите трябва да са наши съюзници, а не врагове на самите себе си, казва проф. Сабина Захариева

Всички трябва да говорим за национална диабетна програма
Ще представя това общо желание пред министъра на здравеопазването, казва д-р Даниела Дариткова

Подкрепа за диабетната програма
Здравната комисия в НС ще даде препоръка на МЗ за приемането й, медицинският елит защити необходимостта от стратегическия документ

Диабетната програма би могла да реши много проблеми
Инвестицията в нея ще има възвращаемост и ще повиши мотивацията за борбата със заболяването, казва доц. Калинка Коприварова