Въпросът с доплащанията остава
Всички знаят, че в България пациентите доплащат близо 50% от това, което се полага в здравната ни система. Счита се, че доплащанията допълват парите докъм 8 млрд. лв. Затова, честно казано, ние очаквахме малко по-голяма сума да влезе в бюджета на касата. Нашата предварителна информация беше за около 400-450 млн. лв.
Реално те са 500 млн. лв. повече
за цялото здравеопазване, но ние, като български граждани, които се осигуряваме за здраве, така или иначе оставаме с усещането, че доплащанията ни са твърде големи на фона на това, което плащаме като пациентии.
Въпросът за механизма, по който ще се отпускат медицинските изделия не беше разгледан в пълнота по време на Надзорния съвет. За нас това остава нерешен въпрос. Няма как да бъде отложено това решение. Нашата информация е, че се подготвя такъв механизъм, но той все още не е ясен. Според нас преминаването на медицинските изделия към здравната каса е прибързана стъпка. На фона на
Европейския съюз голяма част
от държавите предприемат стъпки в посока социалните и здравните министерства да минат под една шапка. За нас обаче това е прибързана стъпка от гледна точка на това, че все още нямаме смислена здравна реформа, а дебатът, който водим до момента, на практика е преливане от пусто в празно. Реално моето виждане е, че към момента касата няма такава готовност, тъй като няма допълнително сформиран екип, който да поеме тази дейност. Не съм сигурен, че за двата месеца до края на годината ще успеем.
Обсъдихме и информацията,
че само здравната каса плаща на НАП за услугите на агенцията и беше предложено да отпадне тази такса. Беше поискано в бюджета да бъде заложено това отпадане, но крайното решение трябва да се вземе от депутатите.