Застраховките за болници поскъпват

Причината за драстичното увеличение са промените в Кодекса за застраховане, които са в сила от началото на тази година. Според тях лечебните заведения попадат в графата на субектите, за които, минималните лимити на обезщетенията са 500 000 хил. лв за едно събитие и 2 млн. лв. в агрегат (общо за всички) . Преди това конкретни суми нямаше и всяко лечебно заведение избираше само за колко да осигурява медицинските си специалисти за професионален риск. Лимитите варираха от 5 хил. лв. за малките общински болници до 100-200 хил. лв. при големите за едно събитие. Сега обаче толкова ще станат годишните премии.
Въпреки, че промяната е в сила от началото на тази година, реално ефектът й започва да се проявява едва сега. Причината е, че дружествата вече започват да сключват застраховките за догодина и то по новите правила.
Новият размер на лимитите обаче се оказва неудобен за болници и застрахователи. Единственият вариант да се избегне е като се направят промени от здравно министерство в закона за здравето или в поднормативен акт, с които се упоменават конкретни суми за лимитите при лечебните заведения.
Увеличението на премиите е много голямо, затова говорихме с министерството на здравеопазването и оттам обещаха да променят размерите, каза д-р Нели Савчева, председател на Националното сдружени на областните болници. Самите застрахователи също искат да се направи тази стъпка, защото се притесняват, че ще не могат да предложат реалния размер на премиите за лимити като 500 000 лв. за събитие и това ги поставя в лоша финансова ситуация. Уместно е да се въведат диференцирани лимити според вида на лечебното заведение, броят на персонала в него, профила му, казва Ралица Табакова, директор дирекция „ Застраховки Отговорности" в „Булстрад ВИГ".
По-добрата регулация е наложителна, защото делата срещу лечебните заведения се увеличават главоломно, както и размерът на обезщетенията, които се искат. Най-много са съдебните случаи в областта на хирургията, гинекологията и при анестезиолозите. Това е така, тъй като дейността там е и най-рискова. При смъртни случаи обезщетенията, които искат роднините на починалите пациенти вече са над 400 000 лв. Преди години те са били три-четири пъти по-ниски, показват наблюденията на застрахователите.

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ

Високотехнологични помощни средства за 2000 души

Близо 140 млн. е-прегледи в НЗИС

E-здравните досиета ще са с повече данни

Протести на медици заради надлимитната дейност

Искат ограничение на рекламите на вейпове
