Онкология

70% от рака на гърдата е хормонално зависим

21-10-2016 10:02
Един на 1 000 мъже покосява болестта, казва д-р Евгений Василев 70% от рака на гърдата е хормонално зависим
Ваня
Ваня
Гъркова
vaniagarkova@abv.bg
Четвъртата информационна и профилактична кампания по повод Световния месец за борба с рака на гърдата, инициирана от Първа САГБАЛ „Св. София", се провежда през октомври. Кои са рисковите фактори, какви са новостите в лечението, попитахме д-р Евгений Василев от Клиниката по хирургия на млечната жлеза в лечебното заведение.
Броят на жените, болни от рак на гърдата по света се увеличава с бързи темпове. Всяка година само в Европа се откриват 321 000 нови случаи, показва информация на Световната здравна организация. „Тенденцията е в цял свят, не само в България. Между 3 500 и 3 600 жени годишно се разболяват от рак на гърдата у нас, като грубата сметка показва, че между 1 000 и 1 200 загиват от това заболяване", каза мамологът и уточни, че се наблюдава и тенденция за подмладяване на заболяването- все по-често се откриват карциноми на гърдата при млади жени: „Причината ние не я знаем със сигурност, но най-вероятно е свързана с начина на живот, начина на хранене, по-късното раждане при жените, прекомерната употреба на хормонални и контрацептивни препарати".
ВИЗИТКА



Д-р Евгений Василев е завършил медицина със специалност Акушерство и гинекология с тясна специализация в областта на мамологията. От 21 години работи в Клиниката по хирургия на млечната жлеза в Първа АГ Болница „Света София". Член е на Българското дружество по акушерство и гинекология и на Българската асоциация по онкогинекология.

Ракът на гърдата представлява злокачествен тумор, който започва от клетките на самата гърда. Характерно за него е, че няма специфична симптоматика. „Обикновено се отключва заболяването и то до някакъв стадий протича без симптоми. Първите, които една жена може да установи е наличието на новопоявило се уплътнение или така наречената бучка в гърдата. Не всяка бучка е раково заболяване. Тя би могла да бъде нещо съвсем доброкачествено и да няма нищо общо с рака. Друг симптом, който се забелязва е изтичането на секрет от зърното, най-често кървав. Разбира се, пак трябва да направим една уговорка, че не винаги кървавият секрет е свързан с рак на гърдата. Това са първите симптоми, които може една жена да установи при самообследването си вкъщи, тоест да напипа бучка", обяснява д-р Василев.

Началните стадии на рака на гърдата протичат без болка. „Промяна в контура на гърдата и изпъкване на кожата също могат да се срещнат, но най-често е хлътване, вдлъбване на кожен участък от гърдата. И съответно ,ако е напреднало заболяването, се опипват увеличени лимфни възли в подмишницата, което е признак на метастазиране на карценома по лимфен път. Най-честата симптоматика е наличието на новопоявило се уплътнение", допълва специалистът от Първа АГ болница.

По-ранното идване на цикъла, късното раждане или закъсняла менупауза, прекомерна употреба на алкохол, са сред основните фактори, които влияят върху честотата на заболяването. „Доказано е, че жени, които пият по 80 милилитра концентрат ежедневно или пък същото количество алкохол от друг вид, по-често боледуват от рак на гърдата. Хромоналната контрацепция и въобще употребата на хормонални препарати, ако е над 10 години, също покачва риска от развитие на рак на гърдата", коментира още мамологът.

Фамилната обремененост е друг важен рисков фактор за отключване на заболяването. Доказано е, че между 5 и 10 процента от случаите с рак на гърдата се дължат именно на това. Става въпрос за мутации на два гена, които могат да се онаследят в поколението: „Но това са само от 5 до 10% от случаите. При останалите 90-95% не се знае от какво е получено. Прави впечатление, че жените, които са с такава генетична мутация, в по-ранна възраст развиват заболяването".

При младите жени много по-често се откриват генетични мутации, които са онаследени от някой от родителите, показва още статистиката. „При тези препоръчваме да се направи генетично изследване на два гена- BRCA 1 и BRCA 2 и ако има някаква мутация, то тогава ставаме малко по-радикални и препоръчваме двустранна мастектомия с едномоментна реконструкция", допълва още той.

Друг рисков фактор за развитие на рак на гърдата е работната среда. „Ако работиш с доказани химически и канцерогенни вещества, йонизиращи лъчения, също се покачва рискът от развитие на рак на гърдата", смята специалистът.

Оказва се, че мъжете също са застрашени от рак на гърдата. При тях заболяването се среща доста по-рядко, но протича по доста по-сложен начин. Честотата на заболяването при силния пол е едно на 1 000, а причината много често е наличието на генетична мутация, обяснява д-р Василев: „Когато се открие заболяването при мъж, тогава е много вероятно да има такава онаследена генетична мутация. Ракът на гърдата при жената заема 25% от всички ракови заболявания в женския организъм, тоест една четвърт от раковите заболявания в женския организъм се падат на рака на гърдата".

Мъжете не спадат от контингента на профилактика на рака на гърдата тъй като при тях болестта се среща много по-рядко в сравнение с жените. „При мъжа гърдите не са развити. Ако човек се самонаблюдава, много бързо ще усети промяна и много по-рано можем да поставим диагноза. За съжаление не винаги е така, защото те пък не търсят помощ и не предполагат, че биха могли да развият това заболяване. И затова при мъжете понякога закъсняваме с диагнозата, те дълго време изчакват, не търсят компетентно мнение, смятат, че това е нещо съвсем безобидно, защото не ги боли и се закъснява с диагнозата. Самото лечение е стандартно както и при жените. Самият хистологичен вариант на тумора обикновено е по-злокачествен", казва още мамологът. Когато един мъж с рак на гърдата има поколение момичета, то е редно да се направи генетично изследване на тях. Въпросните тестове обаче не се поемат от здравната каса и са доста скъпи, допълва д-р Василев: „Един тест на тези два гена, които са отговорни за мутацията, отключването и фамилното онаследяване на рака на гърдата, са около 2 хил. лв. Не е и необходимо всяка жена да си прави такъв тест, разбира се. Ние го препоръчваме на жените при строги показания, когато има повече случаи във фамилията с рак на гърдата".

Колкото по-рано се констатира някакво образование в гърдата, толкова шансовете за по-ефективно лечение са по-големи. „Откриването на злокачествен тумор предполага две неща- ако е открит на време се пристъпва веднага към оперативно отстраняване. Тоест операцията е най-често първия и основен метод на лечение. Ако обаче сме закъснели с диагнозата и откриваме заболяването в по-напреднал стадий, тогава пристъпваме към друга схема на лечение. Първо правим химеотерапия, взимаме проба и доказваме хистологично, че се касае за карцином. И тогава пристъпваме към предоперативна химеотерапия, правят се обикновено 3-4 курса и след това взимаме пациента за операция. След нея се продължава с химеотерапия и лъчетерапия. Когато обаче е начало на заболяването първи и основен метод на лечение е хирургичният", твърди д-р Василев.

Не винаги се стига до отстраняване на засегнатата част от гърдата. При първи и втори А стадий на заболяването това не се налага. В обратния случай обаче се използва така наречената органо-съхраняваща операция, при която се изважда тумора, премахват се лимфните възли от подмишничната ямка и органът се запазва. „Ранното откриване на заболяването дава огромни шансове да излекуваме пациента. Жени в първи стадий, които са открити и ако туморът не е от най-агресивните варианти, защото понякога в тази форма също може да е агресивен, над 90% биват напълно излекувани. Така че, смисълът на профилактиката е изцяло в това. Ние не можем да намалим заболеваемостта на този етап, медицинската наука няма методи, с които да намали честотата, но можем да го открием в начален стадий, когато сме много по-ефективни в лечението", коментира още мамологът.

„Когато туморът е хормонално нечувствителен, дори и да е начално заболяването, пак се препоръчвам химеотерапия. Лъчетерапията задължително се препоръчва при жени, които са със запазена гърда, тоест сме извършили органосъхраняваща операция. При 70% от случаите туморът е хормонално зависим, повлиява се от хормонална терапия. Нейната идея е да се потисне евентуално развитието на туморни клетки в организма като хормоналните рецептори се блокират с препарати и по този начин клетката, ако е останала някъде в организма, бива подтисната", казва още специалистът.

В лечението на рака на гърдата се използва и таргетна терапия- специално лечение с определен медикамент, но само в случаите когато белтъкът HER 2 се открие в клетката.

По-младите жени са по-мотивирани и информирани за заболяването, констатира д-р Евгений Василев. „Прави впечатление, че някъде над 50% от жените, които търсят профилактични прегледи, са млади. По-възрастните жени, говоря за тези след 60 г. , може би от неинформираност, може би от страх, притеснение, по-рядко посещават кабинета. Най-голямата честота на откриваемост на рака на гърдата е между 50 и 70 години", обяснява той.

Ракът по принцип е заболяване, за което навремето се смяташе, че е нелечимо. Самата диагноза за много хора звучи като смъртна присъда, но това въобще не е така, смята мамологът. С новите химеотерапевтични средства и таргетни терапии заболяването е лечимо в много от случаите. „Да, наистина страшно звучи диагнозата, но това не означава, че нищо не може да се направи. Най-младата ми пациентка беше на 25 години, когато й открих рак. Имам такива, които са се оперирали в нашата болница преди 15 години и са живи и здрави", казва медикът.

Нововъведенията в пластичната хирургия позволяват на много жени, загубили част от гърдите заради рак, да живеят пълноценно с изкуствени. „В последните 7-8 години въведохме така наречените онкопластични методи за лечение, правим едномоментно премахване на гърдата и реконструкция, когато се налага, разбира се. Това става с импланти, един от които струва около 2 хил. лв. При някои онкопластични операции успяваме да скрием белезите по гърдата максимално", заключва д-р Евгений Василев.


Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт

Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт

Навременното търсене на медицинска помощ и редовната профилактика могат да предотвратят преждевременно настъпване на инцидента с последваща инвалидизация, казва д-р Донева-Башева
Внимавайте с антибиотиците

Внимавайте с антибиотиците

Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков

Нов метод за възстановяване на менискус

Нов метод за възстановяване на менискус

Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда

Спасиха прерязаната ръка на мъж

Спасиха прерязаната ръка на мъж

Съдовите хирурзи от УМБАЛ „Света Екатерина" го поемат след отказ от други две болници в София
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване

Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване

На деца до 10 кг се дава до един литър вода на 24 часа, температурата на климатика да не пада под 23 градуса, казва проф. Мария Спасова
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата

Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата

Причината за това са някои нежелани реакции, които се появяват – кожни, фоточувствителност, гастроинтестинални промени и други, казва д-р Ваня Митова
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане

Коварното при хламидията е безсимптомното протичане

Жените да посещават редовно АГ-специалист, защото профилактиката е най–доброто лечение, казва д-р Калоян Персенски
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта

Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта

Извършена му е животоспасяваща операция по миниинвазивен начин от съдовите хирурзи от УМБАЛ "Св. Екатерина"
Хората с рак са по-склонни на самоубийство

Хората с рак са по-склонни на самоубийство

Рискът варира според пола, възрастта, диагнозата и психическото състояние, показват редица научни изследвания
Не е време за разходка навън

Не е време за разходка навън

Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев

1 2 3 4 5 ... 62 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Септември 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм