Млякото ни зарежда с витамин В
Млечната алергията не е за подценяване, изтъква доц. Ханджиев. Тя е имунна реакция към един или повече от протеините в кравето мляко, както и в млека от други животни. Може да доведе до възпаление и увреждане на тъканите. Повдигане, диария, стомашни болки, газове, болки в корема и подуване, язва, стомашни киселини, синдром на раздразненото черво, колики, кървене в стомашно чревния тракт, са основните й симптоми, уточнява той.
Млечна непоносимост пък е сходна на алергията, но може да причини кръв и слуз в изпражненията. При нея се получава нарушение на храносмилателната система, при което чревните стени не отделят подходящи ензими за храносмилане на протеините в млякото. „Спомням си един случай в клиниката по гастоентерология на ИСУЛ от преди 40 години. Един млад мъж пристигна с диария, която не можем да спрем с нищо. За няколко дни той щеше да почине и един много голям специалист по чревни заболявания му помогна. Просто каза да спрем хляба, спряхме го и спря и диарията. Така че при тези състояния се спира тази храна, която не може да се разгражда", добави доц. Ханджиев.
Млечните алергии имат сходни симптоми с лактозната непоносимост. Ако един човек има по-ниско количество на ензима лактаза, то лактозата остава в храносмилателния тракт, докато не се усвои от бактериите в червата. Това предизвиква повръщане, подуване на корема, газове, диария и други.
Полезните свойства на млякото обаче са много. С изпиването на чаша прясно мляко покриваме 1/3 от дневната потребност на средностатистическия възрастен човек от витамин В2, както и половината от нормата за витамин В12. С това си набавяме и 1/4 от дневната потребност на организма ни от калций и витамин D. Магнезий, калий, селен, са другите вещества, които ни помагат да бъдем здрави. Две чаши от бялата напитка дневно намаляват риска от остеопороза.
Новозеландски учени пък съветват хората със сърдечни нарушения да пият мляко заради голямото съдържание на калий. Микроелементът спомага за свиването на мускулите, укрепва стените на кръвоносните съдове и подобрява работата на сърцето.
Топлото мляко намалява киселинността и болката при различни заболявания на стомашно-чревния тракт, включително гастрит и язви. Комбинацията му с една лъжичка сода и мед пък е гарантиран метод за избавяне от настинка.
Все пак е добре да внимавате с количеството изпито мляко. Шведски учени твърдят, че приемът на по-големи количества прясно мляко и млечни продукти не оказват сериозен положителен ефект върху костите. Изследването на специалистите продължило повече от 10 години, като в него участвали 61 000 жени и 45 000 мъже. Жените, които пиели по 3 чаши мляко дневно, имали 2 пъти повече костни фрактури. При мъжете тенденцията е сходна. Резултатите показали, че галактозата ускорява стареенето на организма. Монозахаридът е част от лактозата, съдържаща се в млякото. Една чаена чаша мляко съдържа 5 г галактоза или една чаена лъжичка. Доказан е и повишеният риск от катаракта и остеопороза (болести, срещани повече при по-възрастното население) при младите хора, употребяващи повече прясно мляко.
Затова най-добре е да се спрете на оптимално количество мляко. „Това е поне по 200 милилитра на ден. В България обаяе се консумира 70 милилитра. Има страни като Дания и САЩ, където консумацията е по литър и половина на ден", категоричен е проф. Ханджиев. За съжаление според изчисленията страна ни е на последно място в ЕС при прием на прясно мляко.
Знаете ли, че в 100 грама мляко има 88 грам вода; 3,2 г белтъчини; 2,35 грама мазнини. От тях наситен-1,9 грама; мононенаситена-0,8 грама; полиненаситени-0.2 грама; 5,2 г въглехидрати, включително дизахариди и лактоза; 28 мкг ретинол или витамин А; 0,04 г на тиамин или витамин B1; 0,18 мг рибофлавин или витамин B2; 0,44 микрограма на кобаламин или витамин B12; 2 IU витамин D; 113 мг калций. |