800 000 се самоубиват годишно в света
Хората посягат на живота си по различни причини. Съвременният начин на живот, забързания ритъм на работа, социалните сътресения, стреса и депресията, както и още много други субективни фактори водят до това, че човек се решава да прекрати живота си.
Доказано е, че човек не се самоубива,
защото по принцип не му се живее, а защото не му се живее в дадената житейска ситуация, от която не вижда изход. Освен това не е вярно твърдението, че се самоубиват само хора със слаби характери. Силният характер, съчетан с чувство за отговорност, може да тласне човек да посегне на живота си, когато той е в разрез с дълбоки нравствени принципи, подчертават от СЗО.
От организацията подчертават,
че случаите на самоубийство са с различна честота в отделните региони. Азия е водеща с 60% от всички самоубийства. В Япония (30 хил. души годишно), Китай, Индия и Казахстан се извършват около 40% от всички самоубийства в света. В Европа най-разпространени са самоубийствата в Русия, Словения, Унгария, Финландия и Прибалтийските страни.
В много страни, включително и България, се разработват различни програми за превантивни действия от медицински и социални служби, включват се доброволни организации, създават се центрове с екипи от лекари, психолози, социални работници.
10 септември е обявен за Световен ден
за превенция на самоубийствата от Световната здравна организация през 2003 г. по инициатива на Международната асоциация за превенция на самоубийствата. Кампанията е насочена към повишаване на обществената информираност и създаване на политики за превенция. СЗО призовава не само за предотвратяване на самоубийствата, но и за защита на правото на лечение и последващата грижа за хората, които са направили опит да отнемат живота си.