Гастроентерология

Болестта на Крон обича мъжете

18-10-2016 08:18
Рискът от улцерозен колит е по-малък при пушачите Болестта на Крон обича мъжете
Ваня
Ваня
Гъркова
vaniagarkova@abv.bg
Автоимунните заболявания у нас са с все по-голяма честота на разпространение. При тях имунната система разпознава здравите клетки на тялото като чужди. Стави, мускули, кожа, гастроинтестинален тракт, кръвоносни съдове, съединителна тъкан, жлези с вътрешна секреция, са най-често засегнатите органи и тъкани. За да помогнат на пациентите специалисти и пациентски организации обединиха усилия и направиха информационната платформа „Пробуди се". Две от заболяванията в нея са улцерозният колит и болестта на Крон, какви рискове крият, как се лекуват, попитахме проф. Крум Кацаров. Той е началник на клиниката по гастроентерология във ВМА.
„Основните чревни заболявания са обособени в отделна група, така нарeчените IBD (Inflammatory bowel diseases) или хронични възпалителни чревни заболявания. Това са болестта на Крон и улцерозен колит. Те са ясно ограничени, но между тях има много приплъзващи се състояния, в които има елементи на едното и другото", обясни проф. Крум Кацаров.

Улцерозният колит е заболяване, което се лекува цял живот. То се изразява във възпаление и язви на лигавицата на дебелото черво. Понякога засяга ректума и част от дебелото черво. Протича с редуване на фази на активност и ремисии. Първите имат различна продължителност и водят до локални и системни влошавания, някои от които може да са животозастрашаващи.

Заболяването най-често се проявява по време на юношеството, но може и да се появи и в детството или при хората в по-напреднала възраст. Еднакво застрашени са и двата пола. 

Визитка

Полк. проф. Крум Кацаров завършвамедицина през 1983 г. във МА – София. Специализирал евътрешни болести, военнополева терапия и гастроентерология. От 2005 г. е началник на Клиниката по гастроентеропогия във ВМА. От средата на 2005 г. Става зам.-началник по лечебната част на МБАЛ – София към ВМА. От 2007 г. е зам.-началник по учебно-научната дейност на ВМА. Придобива образователна и научна степен "доктор" през 2003 г. и е избран за доцент през 2005 г.

Все още не е ясна причината за възникване на улцерозния колит. В известна степен болестта е генетично предопределена. Роднини (братя, сестри, деца, родители) на пациенти с възпалително заболяване на червата са по-склонни да развият този проблем. Изследвания в Европа показват, че относителният риск за братя и сестри да получат улцерозен колит е 10-20%. Учените все още не са доказали инфекциозен агент, нито нарушаване на баланса между „полезните" и „вредните" бактерии в дебелото черво, което да води до развитието на улцерозен колит.

Улцерозният колит включва взаимодействието на множество генни мутации. До момента не е открит специфичен ген, отговорен за това заболяване. Тежки стресови фактори могат да доведат до влошаване състоянието на болния. Рискът за развитие на улцерозен колит при пушачи е с 60% по-нисък, отколкото при непушачи. От друга страна, бившите пушачи имат 1,7 пъти по-висок риск от развитие на улцерозен колит в сравнение с хора, които никога не са пушили.

От 40% до 50% от заболелите имат възпаление само в ректума и ректосигмоида, при други 30% до 40% се наблюдава болестен процес и над сигмоидното черво, който обаче не засяга цялото дебелото, а 20% получават възпаление и над извивката на далака, което често обхваща цялото дебело черво. Терминалният илеум (краят на тънкото черво) е засегнат при 10% до 20% от пациентите – това състояние се обозначава като ретрограден илеит, сочат данни на probudise.bg.

Този вид възпалително чревно заболяване се среща най-вече при хора от европейски произход. Най-голямата му честота е в САЩ, Англия и Северна Европа, докато в Източна Европа, Азия и Южна Африка се открива по-рядко. У нас около 2 000 души страдат от улцерозен колит.

Болестта на Крон (БК) е хронично възпалително заболяване на червата, свързано с появата на язвени изменения и образуването на каналчета, наречени фистули. По хода червата се редуват възпалени и здрави участъци. Има периоди на възпаление и периоди на ремисия. Засяга хората между 15- и 40- годишна възраст, най-вече мъжете. Пациенти с болест на Крон под 20-годишна възраст са между 25-40%. Над 500 са хората с този проблем у нас, сочат неофициалните данни.

„Двете заболявания имат едни и същи симптоми. Най-общо те се изразяват в това, че когато вече се разгърне картината, човек е в едно сравнително увредено общо състояние. Обикновено може да има температура, болки в корема, в ставите, тъй като това заболяване се ангажира и с други органи и системи. Специално от коремните симптоми, освен болките, нарушена дефекация - нарушава се ритъма, броя и честотата на изхожданията, обикновено са и диерични, придружени със слуз и кръв. Но тази симптоматика е обща, тоест по нея не можем да решим дали се касае за болест на Крон или за улцерозен колит. Това вече го поставят ендоскопските и хистологични изследвания", казва проф. Кацаров.

И двете болести са хронични, но при тази на Крон може да бъде засегната всяка част на стомашно-чревния тракт. Ако човек има роднина с болестта на Крон, то тогава рискът от развитие на заболяването е около 10 пъти по-голям от този на общото население или 30 пъти по-голям, ако роднината е брат / сестра. Доказано е и че заболяването се среща по-често сред роднини на пациенти с улцерозен колит.

„Заболяванията не протичат по един и същи начин. Имаме форми, които са полигосимптомни, тоест има много оскъдна симптоматика. Пациентът е в сравнително добро състояние, оплакванията му са малки, не увреждат качеството му на живот. Обратно - има форми, които бързо прогресират и бързо инвалидизират болния в една или друга степен, но защо това е така, не е ясно. Тоест нямаме породостични критерии, по които да определим дали като поставим диагнозата този пациент ще влезе в следствие на лечението или спонтанно в трайна ремисия или ще прогресира въпреки лечението напред", обяснява гастроентерологът.

Добрата новина е, че специалистите разполагат с достатъчно средства и методи за лечение на заболяванията. „Има четири основни терапевтични и медикаментозни линии за лечение на болестта на Крон и улцерозен колит. Първата е т. нар. ПТСА, втората е с кортикостероиди, следват имуносупресори и четвъртото- биологичен продукт. При една част от пациентите се налага и оперативно лечение. Имаме стенози, които не могат да се преодолеят вече на стомашно-чревния тракт, там трябва вече да се направи интервенция. Но оперативната интервенция обикновено е показана тогава, когато сме изчерпали всички възможности, когато имаме животозастрашаващо състояние", заключва проф. Кацаров.

Постигане на ремисия е основната цел на първоначалното лечение на улцерозния колит, а след това и нейното задържане. Ходът на заболяването може да се повлияе, но не е възможно пълно излекуване. У нас се реимбурсират от Националната здравноосигурителна каса 3 анти-TNF медикамента за улцерозен колит – адалимумаб, голимумаб и инфликсимаб. Те се предписват само от специална комисия от гастроентеролози и са безплатни за пациентите.


Платформа разпознава първите признаци на стреса

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Тя би могла да бъде много полезна както на самите лекари, които са сред професионалистите с най-високи нива на стрес и бърнаут, така и на пациентите им, казва проф. Юлияна Йорданова
Всеки спорт е добър за детското развитие

Всеки спорт е добър за детското развитие

Спортът стана необходимост за доброто физическо развитие на детето. Как обаче да изберем най-подходящия, когато и на какви оплаквания да обърнем внимание и да заведем малчугана на детски ортопед, на какъв период трябва да се осъществяват прегледите, каква е профилактиката на костите и ставите в зряла възраст. Това попитахме д-р Стефан Церовски. Той е ортопед в УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" в Горна Баня.
„Тракия

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Тя съкращава оперативното време и дава възможност за много по-висока прецизност при гинекологични операции
Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Наносребърният флуиорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение, казва д-р Антония Паланкалиева
Увеличават се репродуктивните проблеми

Увеличават се репродуктивните проблеми

Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Преди три месеца д-р Михаил Михалев, извършва първата такава процедура за лечение при 51-годишна жена, а преди две седмици на мъж на 70 години, съобщиха от болницата
Расте броят на децата с късогледство

Расте броят на децата с късогледство

Намалената концентрация на витамин D в кръвта, има отношение към неговата прогресия, казва проф. Александър Оскар
Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

У нас е необходим реално работещ скрининг, трябва да има и санкциониращ елемент, казва проф. Свилен Маслянков
Преяждането е в основата на затлъстяването

Преяждането е в основата на затлъстяването

Около 70-80% от случаите са пряко свързани с начина на живот – прекомерна консумация на храна и недостатъчна активност, казва доц. Явор Асьов

Депутатите поощриха липсата на контрол в болниците

Депутатите поощриха липсата на контрол в болниците

Те приеха и оригинални лекарства на стойност над 1200 лева опаковката да се ползват с финансови облекчения по каса без да е ясно защо, както и безплатни антибиотици за деца

1 2 3 4 5 ... 69 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм