Продължава ликвидирането на общинските болници
.jpg)
- В последно време непрекъснато се правят неща, които все повече ограничават малките болници. Ние и без това нямаме достатъчно кадри, заради миграцията им към по-големите градове, където получават по-високи заплати, но сега съвсем няма да можем да ги набавим. Вместо да направят така, че да се осигурят необходимите лекари и сестри, а оттам и медицинската помощ за населението в отделните региони, по всякакъв начин се опитват да ни пречат и да ни ликвидират накрая. Във Франция и другите европейски държави се дават стимули на медиците, за да работят в неатрактивни практики, а при нас е точно обратното.
- Смятате, че по този начин няма да можете да осигурите млади кадри на болниците?
- Абсолютно, защото като нямаме право да обучаваме студенти и специализанти, дори да са от нашите градове, трябва да ги пратим в някоя по-голяма болница и те ще си останат там. Няма да се върнат при нас. Като казвам, че всичко това е насочено само с цел да ни ограничават, ще ви дам и пример. Всички лекари, които сега са в активна професионална възраст, сме обучавани по старата наредба за специализациите, която ни задължаваше да работим по места. Започвахме в болници като нашата и останалите малки лечебни заведения, след това ходехме в окръжната болница и си провеждахме необходимия брой месеци специализацията, след това заминавахме за София. Накрая се явявахме на изпит за специалност. Може да звучи самонадеяно, но смея да твърдя, че всички успяхме да се изградим като добри специалисти. Говоря за поколения лекари, а не за обучение през 1-2 години. Сега се търсят нови, все по-сложни начини да се специализира. Вече министерството щяло да плаща, да казва къде да работят младите колеги и така нататък. Все неща, които на практика правят добиването на специалност все по-сложно и по-трудно. Затова много млади хора просто отиват да учат в чужбина, вместо да се занимават с поредните наши глупости. Освен това специализантите в момента нямат никакви права да работят самостоятелно, въпреки че те са завършили медицина. Трябва някой да им наднича над рамото, да правят всичко под ръководството и наблюдението на лекар. Това усложнява много нещата и на практика им пречи.
- Продължава ли да се задълбочава проблемът с кадрите в общинските болници?
- Разбира се. Просто тези, които работеха, един по един си отват. И то не в посока зад граница, а отиват там, от където никой не се е върнал. Напрежението и нормативните неуредици ги изпращат по-бързо, защото не умират от старост, както се казва, а от различни заболявания заради „спокойния" начин на живот – рак, сърдечно-съдови, инсулти. А и вече хората са на възраст, а млади не идват. Явно са избрали този начин, за да ни затворят.
- От юни работите с повишените цени на клиничните пътеки. Отчитате ли увеличение на приходите в общинските болници?
- Това беше поредната заблуда, която лансираха. При нас пътеките се вдигнаха с 10%, при болниците II-ро и III-то ниво на компетентност – с 30%. А уж всичко се правеше заради протестите на общинските болници и на медсестрите. Това, което се случва, си е направо подигравка. Пътеките са вдигнати козметично и ние трябва да въртим оборот, само че от къде да дойдат тези пациенти, като хората в малките градове намаляват? Разбирате, че едно повишение на някои пътеки с 10%, не може да доведе до увеличаване на заплатите с 40%, каквото трябва да направим, за да достигнем нивата, записани в Колективния трудов договор.
- Успяхте ли изобщо да увеличите заплатите на сестрите и лекарите и с колко?
- Да, направихме го от морална гледна точка, защото тези хора заслужават, но то е за сметка на трупане на дългове. Просто преливаме от пусто в празно. От едно канче взимаме и разсипваме в 10 дгуги, но накрая в него не остава нищо. Трябваше да ни вдигнат цените на пътеките с 20-30%, за да можем да дадем заплатите, които са записани в КТД. Тези 950 лв. начална заплата за медицинските сестри за нас е недостижимо ниво и за обозримото бъдеще. Като сложите по 30 години трудов стаж, нощни дежурства и т. н., една сестра трябва да вземе над 1500 лв., което е много добре. Само че ако на тях дадем толкова, на лекарите трябва възнагражденията да отидат доста по-нагоре, и накрая, като удариш чертата излиза, че имаш бюджет от 100 000, а трябва да дадеш 110 000 само за заплати. И не остава нищо за лечение, консумативи, отопление, вода, ток, ремонти на апаратура. Никой не ни плаща режийните и дълговете тръгват нагоре. Така че нещата са ясни – искат колкото се може по-бързо да ни махнат от здравеопазната система, само че това няма да стабилизира финансите в сектора. Не сме ние тези, които правят големите разходи.
- Каква част от парите за здраве отиват за общинските болници?
- Нищожно малко са на фона на милиардите за здравеопазване. Не мога да кажа точно, сега след увеличението на някои клинични пътеки, какъв процент ни се пада. Но общинските болници са около 74, ако сложим средно по 3 млн. лв. бюджет на всяка, въпреки че има доста, които работят и с по-малко пари, можете да изчислите приблизително за каква сума става въпрос. В същото време с този ресурс се осъществява медицинската помощ на 2.5 млн. население. Осигуряваме им спешността, освен това те са възрастни хора, с няколко заболявания и идват при нас по 2-3 пъти годишно. Ако трябва да се лекуват в голямата областна болница, не мисля, че тя ще може да ги поеме като контингент. А и те не могат да отидат, защото трябва някой да ги закара и да ги върне, а младите не са тук. Затова възрастните ще останат без възможност за навременна медицинска помощ. Ще отиват в голямата болница само при спешен случай, когато заболяването е напреднало и изходът е ясен.
- Министерството забрани да се доплаща за дейности, които се покриват от НЗОК, но в същото време регламентира официално плащанията за други услуги. Това засяга ли общинските болници?
- При нас доплащане няма - нито за дейности, които се покриват от касата, нито за избор на екип, нито за нищо. Имаме само такси, като по-голямата част от нашите пациенти са освободени и от тях. А това е един ресурс, който можеше малко да ни помогне. Само че хората са бедни или възрастни, и са освободени от потребителска такса. Трябва да водим дела с тези, които не са освободени и не си плащат, но ние не сме го парвили и няма да го напарвим, защото на босия, какво да му вземеш. Според мен тези промени, които прави министерството, развързват доплащането, но отново за големите болници, където то и сега е навсякъде. Какво означава да вземеш 2500 лв. за избор на екип при раждане? Аз 10 лв. да поискам на нашите родилки, те ще се изсмеят.
- Какво смятате да поискате като промени в новия Национален рамков договор?
- През септември ще направим среща на Сдружението на общинските болници, като една от темите ни е НРД 2020. Ще настояваме да се увеличат цените на клиничните пътеки, по които работим. Помолили сме колегите да поискат предложения от началниците на отделения, за да може да променим някои от изискванията към нас, въпреки че не вярваме, че нещо ще се направи. Защото министерството и съсловните организации се хванаха ръка за ръка и се застъпват само за големите болници. Сега трябва да излязат и новите стандарти. Ще се постараем и там да имаме по-активно отношение, защото уж щяха да са по-облекчени, но и това не става. Засега не мога да кажа конкретни неща, за които ще настояваме, защото не знам какво е необходимо да се промени в неврологията, хирургията, вътрешните болести. Това ще го помислят специалистите от тези области. Най-общо ще поискаме изискванията в пътеките да бъдат адаптирани към нашите болници и към това, че и в периферията на страната има хора, които се нуждаят от нормално здравеопазване.

Времето е за пионерски проекти

Всички ваксини са безопасни и действат

5G е фантастика, която днес става реалност

Необходима е мотивация за трансплантационните екипи

Приемаме пациенти в по-тежко състояние, заради изолацията

„Индекс на болниците" ни дава база за анализ и преценка

Самостоятелни практики на сестри има навсякъде в ЕС

Е-системата ще стартира до края на годината

Засега бюджетите на болниците не са увеличени
