Нови критерии за университетските болници
.jpg)
Предвижда се болниците, които
ще осъществяват обучение, да имат минимум второ ниво на компетентност, което на практика означава, че студенти и специализанти няма да се подготвят в общинските болници. Включен е и индикатор „не по-малко от 30% от преминалите болни да са със заболявания, лечението на които изисква второ и по-високо ниво на компетентност. Въвежда се и изискване използваемостта на леглата да не е по-малка от 70% през последните 12 месеца. По този начин се осигурява достатъчен брой случаи по основните заболявания, които са предмет на изучаване, подчертават от МЗ. Трябва да е налице съвпадение на окончателна клинична с патологоанатомична диагноза (патохистологична) по основното заболяване поне в 80 % от случаите.
В болниците, които кандидатстват за база за обучение, най-малко 10% от леглата трябва да са определени за спешна помощ, пише още в проектодокумента. Клиниката или отделението пък трябва да са имали дейност поне една година и да са извършени аутопсии на не по-малко от 50% от починалите в лечебното заведение пациенти.
Има и препоръки за осигуреност
с медицински персонал, който ще осъществява обучението. Така например минималният трудов стаж на лекарите по медицинската специалност, по която ще се обучават студентите, трябва да бъде поне 5 години. Необходимо е също лечебното заведение да притежава съвременна апаратура, която е обновявана през последните 5 години, а също и технически условия и оборудване за осъществяване на учебната дейност като зали, специализирана литература и учебни пособия, компютърна и аудиовизуална техника, в зависимост от спецификата на дейността и броя на обучаващите се. Договорът с висше училище също е важен, подчертават от МЗ.
Специализантите ще бъдат включени
в общата щатна бройка на болницата, съгласно изискванията на съответния медицински стандарт, пише още в наредбата. Обучение по 2-3 месеца няма да се осъществява. Продължителността на практическата програма ще бъде поне 2 години.
Едно от изискванията е да се води досие на пациента и той да даде информирано съгласие, че няма нищо против обучението на стажантите и специализантите.
Целта на предложения проект на наредба е да се регламентират критериите и условията, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, за да може лечебното заведение да осъществява дейностите по практическо обучение на студенти и докторанти по медицина, дентална медицина и фармация, на студенти по специалности от професионално направление "Здравни грижи" и следдипломно обучение на лекари, лекари по дентална медицина, фармацевти, специалисти по здравни грижи, подчертават от МЗ в мотивите си.

Ананиев върна отстранените директори на болници

И столичната „Св. Анна“ осъди НЗОК

Докладът за починалото дете е готов

УСБАЛО с нова клиника по медицинска онкология

Сменяме джипито до края на декември

В Сливенската болница търсят 13 сестри

НЗОК спира временно една от услугите си

Парите за ремонти в Александровска са осигурени

662 мн. лв. е бюджетът на МЗ за 2020 г.
