медицина
Съвременна апаратура открива болести на макулата
16-08-2019 11:13
С нея разполага УМБАЛ „Св. Анна“ –София, при симптоматика изследването ще е безплатно, съобщиха от лечебното заведение

Столичната университетска болница „Св. Анна" вече разполага с последно поколение апаратура за диагностика на заболяванията на макулата. При наличие на симптоматика изследването ще е безплатно, съобщават от лечебното заведение.
Оптична Кохерентна Томография, така се нарича изследването, което вече е достъпно за пациентите на бившата Окръжна болница в София. Благодарение на модерната апаратура, с която разполага лечебното заведение има възможност за безконтактна диагностика на макулата.
Макулата е най-важната
част на ретината. Тя отговаря за централното зрение (зрителната острота). Най-честите заболявания от които страда тази важна част на зрителният орган са макулната дегенерация, дупка в макулата, целофанова макулопатия и диабетен макулен оток. При наличие на симптоматика на някои от тези заболявания, пациентите ще бъдат изследвани в Клиниката по очни болести и то напълно безплатно.

Транспортират две деца от сръбския автобус в Пирогов
След инцидента на АМ "Тракия" в УМБАЛ "Проф. Стоян Киркович" -Стара Загора са били настанени 14 души, казва здравният министър д-р Асен Меджидиев

370 болници за нашето население са много
Какви са очакванията от служебния министър, какви са проблемите пред общинските болници, каква е визията за развитието на Първа градска болница в София и какво трябва да се направи в сектор здравеопазване, попитахме проф. Цветомир Димитров.

Остойностяват труда на медиците
Подобряване на профилактиката сред децата, продължаване на дейностите по антираковия план и купуването на хеликоптери

Чакаме 3.7 млрд. по Плана за възстановяване
Парите ще дойдат идните месеци, но работата по второто плащане е доста по-сериозна, предупреди заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов

Д-р Златанов пое Надзора на НЗОК
На него ще се падне да довърши преговорите по анекса на НРД, както и да запчоне подготовката за нов рамков договор

Директорските заплати – без промяна
Въпреки заканите на бившият кабинет да се намали ножицата и догодина ще имаме заплати над 1 млн.

МЗ да направи анализ на болниците
Какви са очакванията от служебния министър Асен Меджидиев, какви са проблемите пред общинските болници и каква е визията за развитието на МБАЛ – Свищов. Това попитахме нейния управител Илиян Венков.

Допълнителна линейка за всеки морски курорт
За това са се разбрали министрите на туризма и здравеопазването Илиан Димитров и д-р Асен Меджидиев

Трябва да има наказания
Недопустимо е да бъдат нападани лекари, мерките да са по-строги, ако трябва да се промени и законодателството, казва Наталия Маева

Разпределиха ресорите в МЗ
Зам.-министър Александър Златанов ще отговаря за лекарствата, д-р Тома Томов ще контролира ИАМН, а Лидия Чобанова поема е-здравеопазването