Успешни терапии и за по-възрастните с Паркинсон

-Подходяща е за всички възрастови групи. Дълбоката мозъчна стимулация (DeepBrainStimulation – DBS) e за пациенти под 65-годишна възраст. При условие, че популацията застарява прогресивно, какво правим с терапията на страдащите от болест на Паркинсон след тази възраст? Днес пред 70-годишния реално стоят още едни 25 години живот, които трябва да бъдат изживени с добро качество.Затова ефективното лечение при хората на тази възраст е много важно. Атерапията с леводопа-карбидопаинтестинален гел им дава тази възможност.
-А терапията с апоморфиновапопма?
-Апоморфинътне действа в тази възрастова група заради страничните си ефекти. Терапията с леводопа-карбидопаинтестинален гел е единственото устойчиво лечение за хората над 65-годишна възраст. При по-младите пациенти терапията е също толкова ефективна, но трябва да се направи избор: някой може да иска да работи и да не носи помпа, а да прецени, че DBS е по-добър вариант. Но не и при пациенти с тежка депресия. При тях DBS не може да се прилага.
-Колко инвазивна е процедурата по поставяне налеводопа-карбидопаинтестинален гел?
Не и колкото дълбоката-мозъчна стимулация. Разбира се, терапевтът трябва да е сигурен, че пациентът е преминал през стандартните неинвазивни терапевтични опции. Иначе се касае за много стандартна процедура. В най-общия случай се прави PEG-J(перкутаннаендоскопскагастростома с йеюнална тръба). Болшинството гастроентеролози могат да яизвършат. След като гастростомата е поставена, през нея се прокарва тръба, която през стомаха и дванадесетопръстника стига дойеюнома (празното черво), в което леводопа се абсорбира.
-По време на презентацията си представихте проучване, което сравнява ефектите от приложението на три различни терапии върху болка, дискинезия, сън и качество на живот. Какво показват резултатите от проучването?
-Това проучване показа, че всичките три процедури имат добър ефект. Но при вглеждане в детайлите, разликите излизат. Ако се проследисилата на ефекта,терапията с леводопа-карбидопаинтестинален гел е най-ефикасната терапия. Ако специфично се гледа ефекта върху немоторните симптоми, особено сън, настроение и болка, отново тя е най-подходящата терапия. А както знаем, повечето пациенти в напреднал стадий на болестта имат проблеми със съня, настроението и силните болки. Това са добавени ползи от терапията, които са по-добре изразени, отколкото при останалите две терапии – апоморфинова помпа и дълбока мозъчна стимулация

10 фактора обострящи псориазиса

Спасиха жена с дисекация на каротидна артерия

Гноeн хидраденит засяга младите

97% от хората у нас с ХИВ са на терапия

Стартира информационна кампания за зрението

Ремисия при 48% от пациентите с ревматоиден артрит

Откриваме в късен стадий рака на белия дроб

Половината хипертоници са с висока пикочна киселина

Между 5 и 10% от българите страдат от ХОББ
