Търсещите кърма са повече от даряващите

Лекарката изказва специална
благодарност на дамите, които стават дарители. „Естествена потребност на жената майка да се грижи по най-добрия начин за своята рожба я мотивира, когато има повече кърма да не я изхвърля, а да я дарява с грижа и за други деца", обяснява тя. По думите й има осъзнати жени, които знаят цената на правилото кърмене и хранене, убедени са, че чрез него гарантират здравето на децата си. Споделя, че числеността на майките, даряващи кърма, а оттук и количеството, което предоставят, непрекъснато се мени. „Лактацията е индивидуален процес и всяка майка преценява какво количество кърма може да дари, след като е нахранила своето бебе. Проблемът е, че винаги търсещите кърма са доста повече от даващите. Ние имаме възможност да обработваме и много по-големи количества", подчертава ръководителят на тази уникална структура.
В Банката за кърма се спазват
стриктни правила, за да са сигурни, че качеството на тази животоспасяваща за някои бебета течност е с високо и не крие никакъв риск. Дали една жена е подходяща за дарителка се определя след подробен разговор с лекар на място. Прави се оценка на здравословното състояние на майката и след извършване на редица лабораторни изследвания за хепатит, СПИН, сифилис и др. заболявания, се приема кърмата. „Дарителките трябва да са здрави жени, които не употребяват алкохол, цигари и лекарства, да живеят при добри битови условия, с добра лична хигиена, през последните 12 месеца да не са им правени кръвопреливане, пиърсинг и татуировки", разказва специалистът.
Освен постоянните донори,
в Банката за майчина кърма вече се приема и кърма от еднократни дарители - жени, които имат събрана замразена кърма, бебето не се нуждае от нея, и я предоставят за други деца. Те също преминават през необходимите изследвания, категорична е лекарката.
Д-р Русинова пояснява, че майчината кърма е среда, в която микробите се размножават много бързо, затова дарителките се инструктират подробно по какъв начин да изцеждат и съхраняват кърмата. Също така е необходимо течността да претърпи обработка чрез пастьоризация при специфични условия - температура и времетраене, което позволява да се получи добър компромис между микробиологичната безопасност, хранителните качества и биологичните свойства. Този метод фактически унищожава патогенната флора на кърмата.
За да е безопасна за здравето
на бебетата, които приемат донорска кърма, тя се изследва биохимично и микробиологично, казва лекарката. Микробиологичното изследване се прави преди и след пастьоризация и включва: общ брой микроорганизми, стафилококус ауреус, бета-хемолитичен стрептокок, Ешерихия коли, колиформи, спороносни микроорганизми, микроскопични гъбички и дрожиди и други.
Биохимичното изследване включва показателите на майчината кърма - съдържанието на белтъци, масти, лактоза и сухо вещество. Прави се също физико-химично изследване на киселинен градус, рН. Кърмата се замразява и съхранява при температура не по-малко от -18°С.
Банката за майчина кърма
е създадена преди 30 години - през далечната 1989 год. Дейността й е изцяло финансирана от бюджета на Столична община, дирекция „Здравеопазване". През миналата година е направен основен ремонт на стойност около 1 млн. лв. Тези средства са инвестирани в подобряване и осъвременяване на условията за работа. В Банката, съвместно с Алианс на българските акушерки е открит кабинет за кърмене. Той работи от около 3 месеца и на място се дават съвети и консултации на кърмещи майки, които се нуждаят от подкрепа за постигане на успешно и продължително кърмене. „Помагаме на кърмещите майки да сложат правилно бебето на гърдата - правилната поза и доброто засукване са водещ фактор за успешно кърмене. Разговаряме за режима на хранене на детето, достатъчна ли е кърмата, какво е добре да хапва майката. В готовност сме да помагаме и при захранване на кърмачетата", казва д-р Русинова. Споделя, че според изследване, направено не отдавна, много малка част от майките на кърмачета се консултират с лекар или акушерка преди да спрат да кърмят.
„Могат да се приложат адекватни
мерки за поддържане на лактацията чрез подкрепа и обучение на майките в прилагане на добрите практики за успешно кърмене, което ние можем да осъществим в кабинета за кърмене. По този начин ще се удължи периодът, през който бебето ще приема най-добрата храна за него", пояснява лекарката.
След обновяването, Банката за кърма има възможност да задоволи нуждите на майките в София. Добре е обаче и другите големи градове да помислят за подобно нещо, смята д-р Русинова. За това обаче се изисква сериозно финансиране, наличие на оборудване и преценка на рентабилността. Не може и без специалисти, защото работата е изключително специфична.
В Световната седмица на кърменето
Банката за кърма е изготвила специална програма с единствената цел да бъдат полезни. „В очакване сме да посрещнем много майки и акушерки, подкрепящи кърменето", обяснява д-р Русинова. Припомня, че мотото на тазгодишната седмица на кърменето е: „Овластете родителите за успешно кърмене". „За да подкрепим увереността на родителите в този процес, предвиждаме две събития. Първо, на 02.08 от 16.00 ч. ще прожектираме филма "Гърдата е най-доброто" пред майки и акушерки. Второто събитие е на 06.08 от 16.00 ч. с акцент "Съхранение на кърмата, съвети и правила за замразяване в домашни условия и споделен опит от работата на Банката за майчина кърма". Тази тема е провокирана от възможността майки, запазили кърма в домашни условия, да могат да я даряват на банката и качеството ѝ да бъде съхранено както за техните бебета, така и за останалите дечица. Темата отново е отворена за майки и акушерки", разказва директорът на Банката.
Допълва, че всеки ден от тази седмица
специалисти от трите големи АГ клиники в София - Първа специализирана АГ болница „Света София", Втора САГБАЛ "Шейново" и СБАЛАГ „Майчин дом" ще участват с презентации в училищата за родите и в срещи с акушерките. Д-р Русинова е убедена, че дейността на банката е изключително хуманна. „Ако сме помогнали дори на едно дете, значи денят ни не е минал напразно. И ако това е вашето дете и то е целият ви свят, значи сме направили света по-добър!", категорична е тя.
Повече информация може да се получи на сайта bankazamaichinakarma.free.bg, както и на имейл: bmkbg@abv.bg

Когато сърцето говори в цветове

Да помогнем на малката Бояна!

Да помогнем за лечението на един самотен баща

Живот под здравно наблюдение

Да помогнем на малкия Митко!

Урок по силен дух

Да помогнем на Марти да проходи

Щастието да даряваш

Отличия за героите от пожара в Рояк
