Новини
Увеличават щата на ИАМО с десет души
13-10-2016 12:01

Инспекторите в ИАМО ще се увеличат с още 10 души. Това предвижда проект за промени на Устройствения правилник на агенцията на здравното министерство.
В момента щатните бройки в „Медицински одит" са 68, с промените те ще станат 78. Само 4 от новите служители ще бъдат назначени в администрацията.
Основната причина за повишаване на служителите в агенцията е все по-голямото количество работа, което имат. Само исканията за проверки от различни държавни органи като МВР и ДАНС са се увеличли от 54 на 178 за една година, отчитат от ИАМО. Освен това със законови промени се увеличиха ангажиментите на агенцията. Една от новите й функции е да извършва проверки на болниците преди сключване на договори с НЗОК. Също така човешки ресурс се ангажира и за даването на становища по съдебни дела, отчитат от агенцията.

Необходим е стандарт по здравни грижи
Проблем сега е долекуването в домашни условия, което НЗОК трябва да поеме, казва Дияна Георгиева

Сестрите настояват за договори с НЗОК
Те да се сключват между амбулаторните практики по здравни грижи и касата, настояват от БАПЗГ

Болниците срещу намалената такса при хоспитализация
Рязкото понижение създава фалшиво усещане за подобрение у пациентите без политики, да се отмени взетото решение, настояват четири сдружения

Няма да има голяма полза за пациентите
Звучи добре таксата да бъде намалена, но това по-скоро би донесло негативи за системата, казва Пенка Георгиева

МЗ ще купува апаратура за телемедицина
Тя ще е за оборудване на стоте амбулаторни практики в отдалечените региони по плана за възстановяване и устойчивост

По-ниската такса за болница ни ощетява
Защо се намалява само тя, а не и в доболничната помощ, където хората ходят всеки месец, казва д-р Неделчо Тотев

Заплащането създава конфликти в системата
Започнаха преговорите за анекса към Националния рамков договор. Доволен ли е от тях, как би следвало, попитахме д-р Добрин Папуров. Той е председател на Регионалната лекарска колегия – Търговище.

Ковид се увеличава
Вирусите са се увеличили между пет и десет пъти в отходните води на четири града преди Великден, показва проучване

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.
Отпускат 45 млн. лв. за МБАЛ „Св. Анастасия" в Бургас и 1 млн. лв. за инсултен център в УМБАЛ „Проф. Стоян Киркович" в Ст. Загора, става ясно от обнародваното постановление на МС.

Задължителната ваксинация у нас на 95%
Ниско е нивото при препоръчителните имунизации, сочи анализ на Института за пазарна икономика