Туморите на зебрите зачестяват

Това е пример на невроендокринния тумор,
който секретира някакви хормони на гастроинтестинален тракт. Откриват се чрез ендоскопия. Виждат се като нетипични лезии, на храносмилателната система. А биопсията показва тумори, които секретират хормони. Това означава, че те имат различно лечение. Първо се премахва съотвентна лезия, след което се лекува с медикаменти. "В ИСУЛ имаме доста опит с такива пациенти. И имаме добри резултати от лечението им", допълва той.
Симптоматиката на това заболяване
наподобява една обикновена храносмилателна болест, като диспепсията или лошо храносмилане. Възможно е обаче да има оплаквания, които да насочват към неврологични или метаболитни заболявания."Например пациентът изпада в хипогликемия, необяснимо от какво. Няма диабет и не се приема лекарства за понижаването на кръвната захар. След изследване се оказва, че има тумор в панкреаса", разказва докторът. Тези тумори могат да се разположат навсякъде в храносмилателната система. Затова е много важно да се мисли за тях, за да могат да се откриват. Тези тумори попадат в категорията на редките болести, макар че напоследък появата им зачестява.
Според последните критерии на СЗО
тези тумори се приемат по-скоро като злокачествени. Само хистологията може да определи, обаче как се проявяват те. Средната възраст на пациентите, които е установил д-р Наков са около 40 годишни. Кръвни изследвания, обаче сигнализират, за появата им. Става дума за един безплатен кръвен показател, хромогранин А. Това е био маркер, който се повишава при този вид тумори. Ако има увеличение на този кръвен показател се преминава към гастро и колоно скопия. „Понякога се стига до назначаването на изселдване с ПЕТ-скенер, за да се намери къде точно е проблемът", допълва д-р Наков. Прогнозата при този вид тумори е по-благоприятна, отколкото при онкологичните заболявания на храносмилателната система. Освен увеличението на този вид рядко заболяване има и повишение на още няколко.
В България вече има 140 пациенти
с транстиретинова амилоидоза. „При нас в ИСУЛ започнахме с 5 такива пациенти, но те се увеличиха двойно за няколко години. Това се случва защото повече колеги мислят за редките болести и така ги откриват", каза д-р Наков. В началото заболяването се е откривало късно, при пациенти над 60 годишна възраст. Сега вече заболяването се диагностицира при по-млади пациенти и то в по-ранен стадии, което е благоприятно за пациентите, добавя медикът. Проф. Ивайло Търнев от Александровска болница е водещ при лечението на пациентите с тази диагноза. В европейския проект, за който сме одобрени ще участваме с разработки за транстиретиновата амилоидоза, защото нашата страна има много голям опит.
Заболяването на Уйлсън
е друга рядка болест, която д-р Наков среща в практиката си доста по-често напоследък. Пациентите идват с повишени чернодробни показатели. Макар, че зад това могат да се крият най-различни причини, не бива да се изключва и рядка болест, казва гастроентерологът. Особено когато пациентът е млад мъж и споделя, че има треперене на ръцете. За да се изключи точно това заболяване се прави изследване на един белтък, церуплазмин." Това е пореден пример, за нещо което можем да го открием, ако направим точните изследвания. За да случи обаче това, трябва да мислим и за рядко заболяване, за да не го пропуснем", уточнява медикът. Тези пациенти се насочват за лечение в УМБАЛ „Св. Иван Рилски". Професор Матева се включва с проекта и ще представи голямата база данни, които са натрупали колегите.

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Чилова академия

ГЕРБ пак внесе проекта си за онколекарствата
С него обаче се отваря по-широко вратата за увеличението на цените им при реимбурсирането от НЗОК в сравнение с предложението на ПП-ДБ

Още 18 млн. за е-здравеопазване
Парите ще се усвояват до 2026 г., предвижда се с тях да се изгради модул за дистанционни консултации със специалист

Кръстовден е!

Варна е най-добрата локация за Протонен център
При нас всички клиники, необходими за лечение на деца с онкохематологични заболявания функционират успешно, имаме и обучени специалисти, казва проф. Елица Енчева

4 проекта за промени в Закона за здравето
С единия се регламентира „лечението от разстояние", с другия се създава Медицински съвет, с третия се вменяват задължения на пациентите, а с последния се регламентира приложението на дефибрилатори

Национален конгрес по кардиостимулация и електрофизиология

МС удължи статута на две университетски болници

Областни болници може и да се приватизират
Няма как да се съкратят леглата и лечебните заведения, които вече съществуват, може само да се ограничи разразстването им занапред, стана ясно от думите на проф. Христо Хинков