Електронният търг на финала
Другата седмица сме готови да стартираме платформата и да поканим дистрибуторите, за да участват в търга, обясни той. Към момента заявления за участие в процедурата са дали 145 болници. Общият брой на клиентите в страната е около 320. Електоронният търг трябваше да започне да действа още в средата на годината, с него здравно министерство се надява да постигне още по-добри цени на медикаментите за лечебните заведения.
Здравно министерство също така иска да въведе генеричното заместване при предписването на медикаменти. Заложили сме в проекта на закона за лекарствата тази мярка, каза д-р Пенков. В момента работна група във ведомството прави окончателните промени, които ще се предложат за обществено обсъждане съвсем скоро.
Ако генеричното заместване бъде прието от депутатите, тогава ще отпадне необходимостта от въвеждане на ценовия коридор, каза още д-р Пенков. Двете мерки здравно министерство се опитва да прокара вече почти година, но към момента срещу тях има силен отпор от страна на лекарите и индустрията.
Срещу генеричното заместване недоволството е най-вече от страна на медиците. Проблемът е, че при тази промяна последната дума за марката на медикамента, с който ще се лекува пациента, ще бъде не тяхна, а на фармацевтите. Срещу ценовия коридор най-голямо е недоволството на фармацевтичните компании и аптеките. Причината е, че при въвеждането му здравната каса ще реимбурсира само лекарства, чиито цени не са много по-високи от най-евтиното в една и съща група. Целта и на двете мерки е да се ограничи доплащането от страна на пациентите. Дали ще бъдат приети, тепърва ще видим.
Обновяват фарма ръководството по алергични болести
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
МЗ пусна е-търга за лекарства в болниците
Болници ще предлагат кои изделия да плаща НЗОК
Станимир Михайлов вече с договор с НЗОК
Телемедицината вече е възможна
Занапред медицинските специалисти няма нужда да пишат диагнозата и терапията на пациентите си на хартия, а само на компютъра