Дават 85 000 лири за джипи

Голямо е търсенето на джипита не само в Англия, показват публикуваните обяви. В Швеция за общопрактикуващ лекар предлагат по 64 000 sek на година. Заплатата във Франция е 10 000 евро за практика в регион с население от 2800 души по поречието на Лоара.
Атрактивни са възнагражденията, които могат да получават и медиците от други специалности. Така например заплатата за неврохирург от чужбина в Германия е 80 000 евро на година. В Байрен дават по 48 000 на година за анестезиолог. Специалистите по вътрешни болести могат да получат по 4000 евро бруто в клиника по кардиология. В Швеция дават по 5000 евро на месец за психиатър и 3500 евро за неврорадиолог.
В Дания ортопедите могат да получават по 94 000 евро на година, ако работят в болница. Толкова дават и на спешните лекари в клиниките.
Атрактивни са и заплатите за медицинските сестри в чужбина. В Германия те могат да вземат между 2200 и 2400 евро, като дори имат възможност да избират в коя част на страната да работят. В Дубай сестрите могат да получават 1400-1500 евро чисто на месец. Навсякъде работодателите осигуряват и безплатни езикови курсове, а някъде дори предлагат финансова помощ за престоя, докато трае обучението.
Интересът на българските медици и сестри към работата в чужбина продължава да е висок, тъй като у нас доходите на медиците са в пъти по-ниски. Средната работна заплата за лекарите е около 500 евро, а минималната е около 307 евро, казва д-р Юлиян Йорданов, председател на Акредитационния съвет на БЛС. При сестрите средните доходи са още по-ниски – около 300 евро.
Поради тези причини всяка година в съсловната органзиация постъпват между 400 и 450 молби за издаване на сертификати за добра медицинска практика. Специалистите, които идват най-често с тази молба са анестезиолози, хирузи, акушер-гинеколози, невролози и лекари по обща медицина, казва д-р Йорданов. Сред тях има както новозавършили лекари, така и медици с по няколко специалности. Сред причините за емиграцията на лекарите ни обаче не са само по-добрите заплати, а и възможностите за специализация, както и неразбориите в здравната система у нас. Ако те не се променят, дефицитът и застаряването на кадрите у нас ще стават все по-голям проблем.

Втори кръг за безплатна специализация

БЛС търси Лекар на 2022 г.
На 19 октомври съсловната организация ще връчи традиционните награди в пет категории, предложения се приемат до края на месеца

Спешните медици на протест в сряда

Спешни медици на протест пред МЗ

Как се определят парите на спешните медици за К-19

Разследват бивш шеф на Александровска

Нов ред за финансиране на специализациите
Лекарите няма да работят 3 години у нас, ако са получавали пари от държавата, а болниците ще плащат по-голямата част от заплатите им

Проверявайте регистъра на БЛС при онлайн преглед

Обучават медици за работа с деца с увреждания
