Административният съд в София потвърди решение на Държавната комисия
Мила Мишева mila.misheva@gmail.com
Дискриминация по признак възраст има при заплащането на зъбните протези от НЗОК. Това решение на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) бе потвърдено и от Административния съд в София, съобщи за clinica.bg от там.
В КЗД постъпиха две жалби свързани със зъбните протези, които са предвидени за хора между 65-69 година. Това е регламентирано в Наредба 3 на МЗ и в Националния рамков договор. Първата жалба е от името на д-р Георги Тодоров от Русе, а втората бе написана от 59 годишен мъж от Преслав.
аааа
Потвърденото и от съда решение на КЗД
аааа
е по първата преписка. При втората производството е спряно, защото е по казус, по който Комисията вече се е произнесла, обясниха от КЗД. Както clinica. bg вече писа, в становището на Българския зъболекарски съюз (БЗС) по жалбата на мъжа от Бургас се подкрепя идеята, че всички изцяло обеззъбени пациенти имат право да искат от НЗОК да заплаща възстановяването на
аааа
функцията на дъвкателния им апарат, без значение
аааа
от възрастта им. Същевременно обаче БЗС се съобразяват и занапред ще се съобразяват с разпоредбите на закона.
От НЗОК считат, че оспорената разпоредба не нарушава, а осигурява и гарантира правата на определена група хора да получат необходимата и полагащата им се медицинска помощ в рамките на пакета гарантиран от НЗОК. Затова позицията на институцията е, че твърденията за дискриминация по признак „възраст" са неоснователни
Общо за двете възрастови групи здравноосигурени - под и на 18 години, е осигурен обстоен преглед за установяване на орален статус - веднъж за съответната календарна година, казват експертите
Наносребърният флуиорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение, казва д-р Антония Паланкалиева
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм