По мое време не бяха установени нарушения в МУ-София

- Проф. Клисарова, запозната ли бяхте с практиките за набиране на чужди студенти в МУ-София, докато бяхте министър на образованието?
- Набирането на чуждестранни студенти не се съгласува с Министерство на образованието, подобна практика не се изисква по закон, това е автономията на университета. Договорите се сключват с решение на академичните съвети и ректора. Министърът не ги следи, защото не е в неговите правомощия.
- А имате ли поглед какви са практиките в университетите за набиране на чуждестранни студенти?
- Мисля, че всеки университет определя практиките за набиране на чужди студенти и за рекламирането си. Мога да кажа, че Медицинският университет във Варна е силен и без да има такива специални договори. Името и имиджът на университета говорят сами за него. Освен това, когато се кандидатства онлайн, а тази практика съществува при всички университети, няма нужда от посредници.
- В МУ-Варна ползвате ли посредници при набиране на чуждестранни студенти?
- Отдавана не съм ректор на университета, но поне аз не зная при нас да има подобни практики.
- Когато се набират чуждестранни студенти, трябва ли те да държат изпити по биология и химия?
- Когато говорим за държавна поръчка, трябва да има изпити, но законът позволява да се осъществява прием и с резултатите от матурите. Нашите студенти кандидатстват с изпит, включително и чуждестранните, защото имаме голям наплив. Но в много университети, се приемат студенти и с резултатите от матурата. Това зависи от броя на кандидат-студентите. При нас има по 10-12 души за едно място и няма как да се подберат без изпит.
- Запозната ли сте с изнесеното обучение на МУ-София в Германия, Швейцария и другите страни, където се е извършвало?
- Доколкото зная, там е имало само предклинични центрове, а самата клиника студентите отово са изучавали в Бълария. Знаете, че от март 2016 г. тези места трябва да бъдат акредитиран и от Националната агенция по оценка и акредитация.
- Тоест, по ваше време не е правена специална проверка на това как МУ-София осъществява обучението на чужди студенти?
- Не, правени са редовните проверки от Сметна палата и одитите са завършвали без сигнали за установени нарушения.
- Трябва ли да има таван в броя при обучението на чуждестранни студенти?
- Мисля, че не трябва да ограничаваме броя на студентите, платено обучение. Държавният прием е работа на министъра на образовнаието, той се определя от МС, както и субсидията за всяко висше училище. Много трудно ще можем да развиваме университетите само с държавната субсидия. Конкуренцията и привличането на чуждестраннни студенти е много важна, за да могат тези университети да вървят напред, да се развиват. Разбира се, това обучение трябва да се извършвва при строг контрол.
- Според вас как ще се отрази този скандал на университета в София и на медицинското образование в България?
- Мисля, че медицинското образование в България е на много високо ниво, не случайно има толкова чуждестранни студенти от ЕС и извън него. Много отговорно е нашето образование, не само защото медицината, фармацията и денталната медицина са регулирани професии, а защото имаме и добри традиции. Не бива да допускаме този скандал да наруши обучението на чуждестранни студенти.

ЕК обяви 335 конкурса за научни изследвания

Вдигат приема на сестри в Шумен

Meдицинска сестра „назаем“ за матурите

До 1200 лв. за обучение по медицина

Тестват знанията по биология в СУ

90% от оралните карциноми са лечими

Бургаският университет ще обучава лекари

МУ-Варна със собствена болница

Старт на кампанията за вход в МУ-София
