Мъжете по-често с рак на дебелото черво

През 2013 г. в България са регистрирани 4 264 заболели, от които 2 405 души са починали. В Европа диагностицираните с рак на дебелото черво са 10% по-малко, отколкото у нас, като в същото време в България преживяемостта също е по-ниска в сравнение със средноевропейската с 11%.
Основният проблем, на който се натъкват онколозите, е късната диагностика, която често е резултат от неглижиране на симптомите и объркването им с други заболявания.
Затова всеки човек след навършване на 40-годишна възраст е добре да се подложи на изследване за рак на дебелото черво (колоноскопия), съветват специалистите.
Заболяването
Ракът на дебелото черво представлява злокачествено заболяване, което обикновено възниква на базата на предхождащи промени в чревната лигавица. Раковите клетки бързо придобиват бурен растеж, развитие и разпространение в резултат на което туморният процес бързо прогресира. Засягат се дебелочревната стена по цялата й дебелина, близките лимфни възли, съседни и по-далечни органи.
Заболяването представлява вторият по честота карцином при мъжа (след белодробния и преди стомашния) и третият при жената (след карцинома на млечната жлеза и матката). Честотата му непрекъснато нараства, като 90% от болните с рак на дебелото черво и ректума са над 50 години.
Колоректалният карцином се характеризира с генетична предразположеност и се среща няколко пъти по-често в семействата на болни от колоректален карцином. Повишен риск съществува и при фамилна обремененост със следните предракови състояния:
Фамилна аденоматозна полипозаСиндром на Lynch (неполипозен дебелочревен карцином)Болест на Крон (хронично възпаление на гастроинтестиналния тракт)Улцерозен колит (или „язвен колит") с давност над 10-15 годиниОперация на Coffey (уретеро-сигмоидостомия – имплантация на уретерите в сигмата)
Рисковите фактори
Нездравословно хранене – голям прием на храни, богати на мазнини и белтъци и недостатъчен прием на плодове, зеленчуци, фибриНаличие на полип/полипи на дебелото червоФамилна обремененост за рак на дебелото червоНякои заболявания на дебелото черво с давност над 15-20 години – например болест на Крон и хеморагичен улцерозен колитЗастоял начин на животИнсулинова резистентност и диабетЗатлъстяванеТютюнопушенеЗлоупотреба с алкохолПроведена в миналото лъчетерапия в областта на стомашночревния тракт
Симптомите
Наличието на рак на дебелото черво може дълго време да остане без ясно изразени симптоми. Когато все пак се появят, те най-често се изразяват в кървене от правото черво или наличие на кръв в изпражненията, коремна болка (рядко срещана), подуване на корема, продължително гадене или повръщане, загуба на телесно тегло, промяна в характера или честотата на изхожданията и вида на изпражненията, чувство за недоизхождане след дефекация.
Диагнозата
За поставяне на диагнозата е нужен преглед от специалист, който преценява необходимостта от извършване на колоноскопия. Това е най-често извършваното изследване. То се прави под упойка и дава възможност за оглеждане вътрешността на дебелото черво за търсене на полипи, тумори и други изменения. Ако се налага, се взема тъкан за микроскопско изследване (биопсия).
След установяване на рак на дебелото черво често се извършва компютърна томография на корема и рентгенография на белите дробове. Чрез тях се установява дали заболяването се е разпространило и към други органи и лимфни възли.
Назначават се и лабораторни изследвания, чрез които се търси най-често наличие на анемия, като резултат на хроничното кървене от червата. Във фазата на лечение се използват специфични лабораторни показатели - туморни маркери, за проследяване на резултата от лечението и за поява на рецидив (разрастване на тумора след проведено лечение).
Профилактиката
Най-добрият метод за профилактика на рак на дебелото черво е откриването и лечението в ранен стадий на болестта. За целта при хора над 50 години е добре да се извършва преглед веднъж поне на всеки 5-10 години. Част от профилактиката са и някои промени в начина на живот - спиране на тютюнопушенето, извършването на редовна физическа активност и голяма консумация на пресни плодове и зеленчуци.
Повече информация за рака на дебелото черво може да получите от новата програма на Национална пациентска организация (НПО) – Факултет „Рак на дебело черво" на www.uni.npo.bg.

Музеят на медицината във Варна на 40 години

Велопоход в подкрепа на хемофилиците

Конкурс за най-изявен студент

Рок концерт за 1 май

Концерт за подкрепа на педиатрии

Европейско по футбол за диабетици у нас

Благотворителен концерт на студенти-медици

Учат децата в Бургас на здравословно хранене

20 години кохлеарна имплантация във ВМА
