Изкуство в подкрепа на донорството

Денят на изложбата не е случаен,
тогава цяла Европа отбелязва Деня на донорството. А тъжната равносметка показва, че страната ни е на едно от последните места по брой донори. Затова целта на кампанията „Да дариш живот" е да повиши информираността на общество по отношение на трансплантациите и да насочи вниманието към ползите от донорството и осъществяването му в България.
Трансплантацията на органи или тъкани
е от изключителна важност, твърдят специалистите. Това понякога е единственият начин да бъде спасен живот. „Необходимост от трансплантация имат хора със сериозни здравни проблеми, като бъбречна, чернодробна или сърдена недостатъчност, левкемия, травми и изгаряния", каза проф. д-р Емил Паскалев.
Донорски органи са дали възможност
на над 1 800 българи да бъдат трансплантирани в Клиниката по нефрология и трансплантация и получат шанс за пълноценен живот. 17 жени с трансплантирани бъбреци са успели да износят и родят своите бебета. България има сериозен опит
в трансплантациите, показва историята. За първи път у нас успешно е трансплансплантиран бъбрек. И това се е случило още през 1969 година. Трансплантация на сърце и бял дроб са направени през 2003 година, а на черен дроб през 2005 година. В същото време донорите у нас са твърде малко, за разлика от страни като Хърватска и Испания, които са лидери в областта.
Страната ни е на едно от последните
места в европейската статистика по брой донори. А близо 1200 българи се нуждаят от нови органи и са в листата на чакащите. „В страната ни действа схемата на т.нар. „предполагаемо съгласие". Ако човек не е уведомил институциите предварително по установения ред, че не иска да дари органите си, се предполага, че той е съгласен да бъде донор след настъпване на смъртта му. Единственото допълнително условие е да се вземе съгласието и на семейството", обясниха медиците.
Според правилата
ако пациентът е в установена мозъчна смърт, най-близките му роднини трябва писмено да потвърдят съгласие за донорство. В много от случаите обаче близките отказват тази възможност, въпреки че починалият не е декларирал отказ от донорство. Една от основните причини за недостатъчния брой дарени органи е липсата на информация сред близките на хората, изпаднали в мозъчна смърт, за да дадат своевременно съгласието си те да станат донори.

Донорството не е политически залог

БЛС подкрепя ръководството на ИАМН

Исканията за смяна в ИАМН се политизираха
След пациентските организации и ПП-ДБ призовава министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов да освободи директора

Правим регистър за пациенти с мозъчна смърт
По този начин искаме да видим какви са потенциалните донори в страната от всички лечебни заведения, казва Иванка Динева

Донорството е функция на здравната ни система
Овластените чиновници не желаят да променят нормативната рамка така, че да има повече трансплантации, смята Георги Пеев

Пациенти поискаха нов директор на ИАМН

Над 60% от българите за донорството
За подпомагане на трансплантациите до края на годината ще бъде завършен специализирания софтуер за избора на потенциални реципиенти на органи

ИСУЛ възстанновява и алогенните трансплантации

Нова донорска ситуация спасява двама
