Над 30 700 заявления за индивидуална оценка
640 000 души, които имат различни
увреждания, са получили месечна финансова подкрепа през март, каза още министърът. Отчетено е значително нарастване на размера на средствата, отделени за тази цел. Напрмер, за декември 2018 г. са определени 12.6 млн. лв., докато за март тази година парите са нараснали близо три пъти и достигат 37 млн. лв. Бисер Петков уточни още, че за промяна на условията в домашната среда са отпуснати 73 млн. лв. Над 45 млн. лв. са за осигуряване на патронажна грижа в общините. Общо 150 млн. лв. са допълнителните пари за хората с увреждания тази година в бюджета на социалното министерство, припомни Петков.
Министърът изрази очудване от това,
че инвалидите протестрат пред министерство на труда и социалната политика. „Законът за личната помощ не е внесен в парламента от нашето ведомство. Той беше изготвен от друг и приет от Народното събрание, ние сме длъжни да го спазваме", коментира той.
До 15 май трябва да е готов проектът
за наредба за включване в механизма за личната помощ, след което ще има един месец за обществено обсъждане. До юни той ще бъде приет, каза министърът. На 28 май ще бъде проведена кръгла маса с представители на неправителствените организации, на която ще бъдат обсъдени проблемите при оказване на тази помощ, стана ясно от думте му. Той обясни, че във връзка със Закона за лчната пмощ е предвидено до края на затруднени при прилагането им, министерството може да предложи изменения, които да подобрят нещата.
79 хил. помощни средства е платила НЗОК
Въвеждането на мултифондовете е еволюционна стъпка
Миналата седмица МФ предложи промени в КСО, с които се правят съществени промени във втория пенсионен стълб, като се въвеждат мултифондове. Как ще се отрази това на бъдещите пенсионери, попитахме Светла Несторова.
29% от хората с увреждания в ЕС в риск от бедност
Съвременни помощни средства за 1488 човека
800 000 души у нас са с ТЕЛК
Медицинските комисии към НОИ с достъп до НЗИС
Има проблеми със смъртните актове в хосписа
2,5 млн. лв. за обновяване на домашния патронаж
В бюджета е налице експанзия от разходи


