Спасиха крака на мъж с 3D операция

Болестта на Бехтерев води до увреждания,
които не позволяват на пациента да се постави класически имплант. „Ако използваме т.нар. циментна става, тя предполага ревизиране след средно 10 години, което не е приемливо при толкова млад човек", обяснява професорът. Затова се свързва с колегата си д-р Владислав Райков – ортопед с тясна специалност по 3D предоперативно планиране, защитил докторантура в Швейцария.
„Благодарение на резултатите от скенер,
той изработи компютърен модел на костта, който да ни позволи да преценим как най-точно да разположим импланта, за да е успешна реконструкцията", разказва проф. Цачев. Виртуалната операция е осъществена успешно на практика от ортопедите на ВМА.
„За 4 часа успяхме да запълним „издълбаното" дъно на ацетабулума с кост на пациента, да позиционираме ставата добре и да компенсираме скъсяването на крака", разкрива подробности от интервенцията травматологът. „За първи път у нас правим реконструкция с компютърен модел, в чужбина имат опит и досега пациентите трябваше да пътуват за скъпо лечение там. Напредваме бавно, но сигурно – това е хубавото", оптимист е проф. Цачев.

"Св. Анна" с робот от ново поколение
Той се казва Versius и с него може да се правят операции в урологията, гинекологията, общата и гръдна хирургия

Поставиха четири байпаса през ребрата

Варна с нов център за сърдечни аритмии
Високотехнологичната база е част от УМБАЛ „Св. Марина", тя работи от октомври и осигурява съвременно лечение на пациентите

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Имплантираха пейсмейкър през бедрото

ИСУЛ с нова крачка в лечението на рака

ЕМА препоръча ваксина срещу КОВИД

Ваксината за рак на BioNTech обещаваща
Според първоначалните изследвания тя е успяла да спре нарастването на туморите и дори да намали размерите им, обявиха от компанията на ЕСМО

Изследват японска ваксина срещу рак в МУ-Плевен

Два кардио-регистъра у нас
Единият е за ТАВИ процедури, а другият за аневризми на аортата, те бяха представени за първи път у нас през уикенда