Спасиха крака на мъж с 3D операция

Болестта на Бехтерев води до увреждания,
които не позволяват на пациента да се постави класически имплант. „Ако използваме т.нар. циментна става, тя предполага ревизиране след средно 10 години, което не е приемливо при толкова млад човек", обяснява професорът. Затова се свързва с колегата си д-р Владислав Райков – ортопед с тясна специалност по 3D предоперативно планиране, защитил докторантура в Швейцария.
„Благодарение на резултатите от скенер,
той изработи компютърен модел на костта, който да ни позволи да преценим как най-точно да разположим импланта, за да е успешна реконструкцията", разказва проф. Цачев. Виртуалната операция е осъществена успешно на практика от ортопедите на ВМА.
„За 4 часа успяхме да запълним „издълбаното" дъно на ацетабулума с кост на пациента, да позиционираме ставата добре и да компенсираме скъсяването на крака", разкрива подробности от интервенцията травматологът. „За първи път у нас правим реконструкция с компютърен модел, в чужбина имат опит и досега пациентите трябваше да пътуват за скъпо лечение там. Напредваме бавно, но сигурно – това е хубавото", оптимист е проф. Цачев.

Спасиха млад мъж със сложна операция в Пловдив

Спасиха крака на мъж с трансплантация на кост

ЕМА препоръча 8 нови лекарства

Българка учи лекарствата да са по-ефикасни

Кръвен тест определя преживяемостта при рак

Премахнаха тумор от бъбрек с лазерен лъч

ЕМА одобрява още четири лекарства

Във Варна оперират с роботизиран микроскоп

Нова надежда срещу Алцхаймер

2022 донесе нови терапии за редки болести
Две бяха одобрените от ЕМА за пациентите с Хемофилия, сред останалите са тези за болестта на Ниман-Пик и Прогерия