Спасиха крака на мъж с 3D операция

Болестта на Бехтерев води до увреждания,
които не позволяват на пациента да се постави класически имплант. „Ако използваме т.нар. циментна става, тя предполага ревизиране след средно 10 години, което не е приемливо при толкова млад човек", обяснява професорът. Затова се свързва с колегата си д-р Владислав Райков – ортопед с тясна специалност по 3D предоперативно планиране, защитил докторантура в Швейцария.
„Благодарение на резултатите от скенер,
той изработи компютърен модел на костта, който да ни позволи да преценим как най-точно да разположим импланта, за да е успешна реконструкцията", разказва проф. Цачев. Виртуалната операция е осъществена успешно на практика от ортопедите на ВМА.
„За 4 часа успяхме да запълним „издълбаното" дъно на ацетабулума с кост на пациента, да позиционираме ставата добре и да компенсираме скъсяването на крака", разкрива подробности от интервенцията травматологът. „За първи път у нас правим реконструкция с компютърен модел, в чужбина имат опит и досега пациентите трябваше да пътуват за скъпо лечение там. Напредваме бавно, но сигурно – това е хубавото", оптимист е проф. Цачев.

Нов метод за лечение на паркинсон във Варна

С хрущял от ребро спасиха носа на млад мъж

Aмджен инвестира 20% от годишния си оборот в наука и нови лекарства

Учени разработват пластир за диагностика на кожен рак

Уникална операция в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“

Компютър помага на деца с увреждания

Иновациите в онколечението удължават живота

Каска може да замени химиотерапията

Злокачественото хематологично заболяване вече не е присъда
