Спестени са 100 млн. разходи за лекарства
.jpg)
Той припомни, че от 1 април оценката на здравните технологии вече се прави от Националния съвет по цени и реимбурсиране. От въвеждането на ОТЗ през 2016 г. до сега средно по 40-45 медикамента на година са преминавали през комисията. Процедурата е със срок 90 дни, затова 15 от тях са останали за разглеждане по новия ред.
От всички кандидатстващи за ОЗТ
лекарстваq са отпаднали около 10-12%, за които е решено, че не се препоръчва да бъдат заплащани от обществени средства по различни причини. Останалите 85 - 90% са получили положителна оценка за включване в позитивния лекарствен списък.
„Процесът на оценка на здравните технологии е сложен, научен процес. Той дава препоръки, не казва плащайте или неплащайте тези лекарства. Освен сравняването на ползите за пациента, свързани с лечението, се прави и оценка на фармакоикономическите и други показатели", обясни проф. Салчев. В рамките на оценката се анализират терапевтичната ефективност, безопасността и разходната ефективност на даден медикамент.
Комисиите са съставени от лекари,
икономисти, фармацевти, статистици, юристи. Всеки независим експерт дава своето становище, като крайното решение е общо. Основно лекарствата, които са оценявани, са в областите онкология, хематология, кардиология, пулмология, ендокринология, ХИВ. Кандидатстват предимно иновативни продукти. Общият брой на експертите, ангажирани с процеса, е бил над 400 души, предимно хабилитирани лица, шефове на направления, каза проф. Салчев.
Той поясни, че ОЗТ не е само за лекарства. Прави се също за процедури и програми, свързани с лечението на пациентите. „В България стартирахме с оценката на лекарствата, като идеята беше за процедурите, програмите и за имплантите, процесът да бъде развит в бъдеще", допълни експертът. Засега на ОЗТ подлежат само лекарствените продукти.
Такава оценка се прилага
във всички държави в ЕС.
В края на този месец ще излезе отчета на комисията за тригодишния период, като в него ще се представят точните данни за свършеното. „Ще го изпратим до Министерствона здравеопазването и ще го качим на страница на НЦОЗА", подчерта проф. Салчев.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират

Плащат надлимитната на болниците през май
