Хемофилия- диагнозата, която се бави

- Да. Кралица Виктория е носител на хемофилна наследственост. Нейната внучка Алис – Александра е омъжена за Николай II. Техният син Алексей е най-известният в историята болен от хемофилия.
- За много от нас хемофилията е едно непознато заболяване. Какво трябва да знаем за него?
- Наследствено заболяване, дължащо се на липса или дефект в структурата на факторите на кръвосъсирване. В резултат кръвта на тези болни се съсирва по-бавно от кръвта на здравите лица. Проява на заболяването са продължителни и трудно овладяеми кръвоизливи.
- Колко са българите, които страдат от него?
- За съжеление няма точен регистър на пациентите с вродени коагулопатии в България . Може би около 700. В света има над 400 000 болни. Честота 1 на 5000 до 1 на 10000 мъжко население.
- В какво се състои разликата при хемофилия A и при хемофилия B, като симптоматика и като протичане на заболяването?
- При хемофилия А липсва или е с дефектна структура фактор VIII на кръвосъсирване, при хемофилия В това е фактор IX. Симптомите и при двата типа са почти еднакви и се характеризират с продължително кървене, най-често в ставите.
- При баща с хемофилия, кой от наследниците е застрашен- дъщерята или синът, а при внуците?
- Синовете на болен от хемофилия са винаги здрави, дъщерите винаги са носителки тъй като ген кодирощ факторите VIII и IX са разположени върху половата Х хромозома. При жени се среща много рядко, когато бащата е болен , а майката носителка. Синовете на носителките могат 50% да са здрави и 50% -болни. При дъщерите 50% е вероятността да са здрави и 50% -носителки.
- Как може дъщерята, на човек с хемофилия, да разбере, че е носителка на палогичния ген ?
- Изследване ниво на фактори на кръвосъсирване и чрез ДНК молекулярни тестове.
- На каква възраст се проявява клинично заболяването?
- Зависи от тежестта на заболяването. Тежката форма обикновено се изявява още в кърмаческа възраст.
- Какви са симптомите на заболяването?
- При тежка форма на хемофилия продължителни спонтанни или провокирани кръвоизливи най-често ставни. Кръвоизливи в мускулите, кървене от лигавици- устна лигавица напр.никнене на зъби, кървене от носа.
- Как се поставя диагнозата?
- Диагнозата се поставя на 2 етапа: Първо статус на кръвосъсирване, който показва значителни отклонения и второ изследване нивото на конкретните фактори на кръвосъсирване. В днешно време е добре да бъде уточнена и точната генна мутация с оглед очаквано клинично протичане, евентуално риск от развитие на инхибитори /антитела/ срещу съответните фактори.
- С какво друго заболяване може да се обърка?
- Най-често диагнозата се забавя поради насочване на болния към консултация с ортопед , което се дължи на ставното засягане, по-рядко при ревматолог.
- Какво е лечението? Има ли иновативни методи?
- Лечението е най-общо казано заместително. Болният получава по инжекционен път фактора, който му липсва. Има разбира се иновативни методи като се започне от фактори с удължено действие, които позволяват по-рядко приложение, съответно по-малко венозни манипулации, нови начини на приложение –подкожно веднъж дневно, веднъж седмично, а най-новите веднъж месечно. И разбира се генната терапия, при която става заместване на дефектния ген с нормален
- Пред какви трудности да изправени родителите на дете с хемофилия?
- Трудностите са от момента на поставяне на диагнозата .Първо да се приеме от семейството в чисто психологичен аспект, че детето им е хронично болно. Следва зависимостта от болничното заведение до момента, в който се обучат сами да прилагат фактора на детето си венозно. Да обучат детето си на определен режим на физическа активност и натоварване, да знаят кои кръвоизливи са животозастрашаващи. Не рядко се среща отказ от детските заведения да приемат деца с хемофилия.
- Какви са спортовете, които хората с хемофилия могат да практикуват?
- Целта на правилното лечение на пациентите с хемофилия е начинът им на живот максимално да се доближи до този на здравите . В този смисъл те могат да водят доста активен начин на живот. Все пак има спортове , които са за предпочитане. На първо място плуване, голф, бадминтон, тенис на маса, колоездене, гребане, стрелба с лък.
- Амбулаторна процедура 38 – Възможности и предизвикателства?
Имам усещането, че повече са предизвикателствата.
Процедурата е доста неизяснена като начин на отчитане. Има неяснота колко на брой процедури могат да се пуснат при една хоспитализация и колко вида препарати могат да се изпишат. Като цяло се отнема много време на лекаря, който все пак в тези случаи на спешност не е логично да е ангажиран с начина на изписване на препарата повече, отколкото да обгрижва пациента.

Всеки спорт е добър за детското развитие

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Увеличават се репродуктивните проблеми
Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

EMA не пусна ново лекарство срещу Алцхаймер

Расте броят на децата с късогледство

ЕМА одобри инструмент с ИИ за чернодробни болести
