Педиатрията на протест, въпреки срещата в МЗ

В Клиниката по пулмология
и интензивно лечение, в момента две сестри пенсионерки крепят графика. Клиниката се състои от две отделения, което означава, че във всяко едно от тях трябва да има по сестра на дежурство. За да работи Клиниката нормално, сестрите които са на щат трябва да са 12. Те обаче отдавна не са толкова. Напуснали са заради натоварените дежурства, които са часове над допустимото и заради ниските заплати. Ръководство е успяло да убеди да дойдат две сестри, които да спасят положението, каза медика.
Две са нещата, които очакват
от утрешната среща с министър Ананиев. Едното е да се започне работа за промяна на статута на болницата. „Защото това е единствената детска специализирана болница България. Надяваме се тя да бъде и ядрото на бъдещето лечебно заведение за деца , ако тя се случи. В състава ни има уникални клиники, които ги няма никъде другаде в България- Клиника по гастроентерология, по ревматология, по еднокринология и диабет и клинична генетика. Нито една друга университетска болница не разполага с такива клиники. Затова медиците настояват за специален статут на болницата. Тя да бъде като Спешните центрове, като хематологиите, да имаме отделно финансиране, освен от НЗОК и от МЗ. Министерството да финансира детското здравеопазване в тази й част като специализирана болница с отделен бюджет", обясни още д-р Владимиров.
Да отпаднат лимитите
в болничното детското здравеопазване за университетските болници е другото искане. "Да отпадне това безумно кодиране на леглата, което наложи касата", призова още медикът. Проблемът се корени в това, че лечебното заведение няма право да надвишава приема на пациенти в дадена клиника от определения брой легла за пациенти със съответната диагноза. Така на практика излиза, че ако в отделението по ревматология има 10 легла, на тях могат да бъдат приемани само деца с ревматологични диагнози. Ако в Клиниката по пулмология има 6 легла, те са само за малчугани с пулмологични заболявания. И ако всичките 6 легла са пълни, а се появи седми пациент с пулмологична диагноза, той трябва да бъде върнат.
„До момента деца не са връщани,
те са настанявани в Клиники, където в момента има свободни легла и така децата са били лекувани. С влизането в сила на новите правила, това не може да се случи. Ако въпреки това ние приемем за лечение, то ще бъде за сметка на болница, касата не плаща за лечението му", заяви д-р Владимиров. И последното искане е за достойни заплати, които могат да се случат, само ако предишните искания станат факт. За утрешната среща, казва че не са оптимисти, но въпреки това надежда за положителни изненадани имат. Протестът не се отменят, защото и обществото трябва да разбере за пробелемите в лечебното заведение, категорични са организаторите.

Къде е моралът в „Майчин дом“

Държавните болници с 563 млн. дългове

За 14 години се родиха над 15 000 деца ин витро
Тази година бюджетът на Центъра за асистирана репродукция бе увеличен. Защо се налага повишаването и достатъчно ли е то, колко бебета са родени досега, попитахме д-р Мария Георгиева.

Лимитите стигнаха до Конституционния съд

Един на всеки 10 в Европа е увреден в болница

Искат допълнително оборудване за Спешна помощ

Кметът спира парите на болницата в Белоградчик

Окончателно НС избира и подуправителя на НЗОК

„Сърце и мозък" във фокуса на депутатите
Здравният министър вече се обясни за Кърджали, но предстои да се отчита и за новите болници на Търговска лига във Враца и В. Търново
