Увеличават се пациентите с вродена глухота

По време на специализираното събитие водещи професионалисти
с утвърден опит в областта на оториноларингологията споделиха своите идеи и постижения в дългогодишаната си практика. Форумът съвпадна с отбелязването на 20-годишен юбилей от поставянето на първия кохлеарен имплантат в България. „Горди сме от постигнатото, защото то е много", каза тя и добави, че някои от пациентите са успели в течение на времето да възстановят своя слух и се интегрираха успешно в живота си.
"Някои от тях постъпиха при нас за операция
и последващо лечение и рехабилитация още в бебешка възраст, други потърсиха помощта ни на по-късен етап от живота си, но заедно постигнахме много. Пред себе си имаме реализирани и уверени хора, които са възвърнали ценно сетиво – слуха си!", отбеляза доцент Соня Върбанова от ИСУЛ като представи видео визитки на пациентите си .
На изключителната важност от разработване на неонатален скрининг пък наблегна проф. Диана Попова от ИСУЛ. Тя акцентира и върху закупуването на апаратура за ранна диагностика, което финансира изцяло едно от изданията на „Българската коледа".
„Благодарение на тази благородна инициатива
и на добрите сърца на много хора в България, успяхме да съберем средства, с които да се подсигури необходимата медицинска апаратура за отоакустични емисии за ранна диагностика на слуха при новородени!", подчерта тя и добави, че „кохлеарната имплантация е единствен метод за лечение на вродената и придобита глухота", каза проф. Диана Попова.
Едва 2% от хората с пълна глухота са с импланти,
каза от своя страна Нина Горанова. Тя акцентира върху значимостта от диалог с държавните институциите за постигане на по-високи резултати. „За новородените до 24 месеца този процент е 25%, но и тук има още много да се направи. За сравнение – в Западна Европа този процент е в пъти по-голям. Там новородените, получили имплант до 2-годишна възраст са 85-90%. „Броят на имплантациите е нищожен спрямо онези пациенти, които имат нужда от това!", заключи тя. Благодарение на дългогодишната работа на водещите специалисти в тази област, през
2005-а здравната каса започва да финансира
кохлеарната имплантация. „Глухотата е скрит проблем, за него обикновено не се говори, защото не е животозастрашаващ. Въпреки това, заедно с водещите специалисти от тази област, се обединяваме около необходимостта да се започнат аудиометрични изследвания в училищата, защото един от най-важните моменти в този процес е ранната диагностика и улавянето на проблема навреме! ", каза още тя.

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев

Ръст на генетичните изследвания за тромбофилия

Алергия към глутен няма
Хубаво е децата да се хранят не просто еко- или био-, а правилно, казва д-р Нина Шишенкова

Бъбрекът не крещи, когато е болен
Две изследвания – за обикновена урина и на креатинина, са минимумът, който можем да направим за тях, казва проф. Боряна Делийска