напредък

Ортопедията в помощ на болните от Шарко

29-04-2019 06:47
Не са много колегите, които се наемат да оперират тези болни, казва доц. Сашо Асьов, нач. на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Св. Анна“Ортопедията в помощ на болните от Шарко
Гергана
Гергана
Добрева
kapry@abv.bg
Шарко-Мари- Тут е вид невропатия (наричана още периферна невропатия). Има много причини за невропатия освен CMT, включително най-честата причина - диабет.Шарко ходилото е сериозно и потенциално опасно за живота усложнение, свързано с диабета и продължава да предизвиква и най-опитния лекар. То се характеризира с различна степен на костно, ставно и мекотъканно засягане, засягащо предимно ходилото но не-рядко ангажиращо и глезенната става. Как ортопедията помага на тези болни и какви са рисковете при оперативното лечение, попитахме доц. Сашо Асьов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „ Св. Анна".
Шарко-Мари-Тут/СМТ/ е кръстен на трима лекари, които първи го описали през 1886 г .: Жан-Мартин Шарко, Пиер Мари и Хауърд Хенри Тут. Пациентите с тази болест се оплакват от трудности при ходене. Болестта е интересна и предизвикателна област, както за практическата медицина, така и за научни разработки, казва доц. Асьов.

 

Ние ортопедите се намесваме тогава,

когато можем да подпомогнем превенцията на усложненията от прогресиращите деформации, или да извършим оперативна корекция при настъпили такива деформации. У нас пациентите с това заболяване обикалят от болница на болница в търсене някой да ги оперира. Ентусиазмът в тази област е изключително скромен и това е така, защото подобни операции са рискови. При тях могат да настъпят редица усложнения и голяма част от колегите ги избягват. За да направи такава операция един ортопед трябва да има опит. Да е сигурен, че посоката, която е избрал има шанс за успех.

До момента аз съм направил

Седем такива операции. Не съм срещал много публикации в българската специализирана литература по темата. Не всички пациенти, са подходящи за оперативна интервенция. Ако се прецени, че рисковете от развитието на инфекция са по-големи от ползите ние не пристъпваме към такъв вид лечение. Основната част от пациентите, които аз оперирах бяха с диабет. Искам да отбележа, че болестта на Шарко не е диабетно стъпало. В неговият класически пример диабетното стъпало е мултидисциплинарна диагноза и лекари от различни специалности имат отношение към нея. Има две теории за появата на болестта на Шарко. Те се фокусират около тезите дали става дума само за невропатия и микро травмиране или за комбинация от невропатия и съдова патология.

Според първата процесът започва

с незабелязана травма на нечувствителна става. Поради сензорната невропатия пациентът не е наясно с костното разрушаване, което се инициира с травмата. Тази микротравма води до прогресивно разрушаване и увреждане на костите и ставите. Според втората основното състояние води до развитие на автономна невропатия, което води до увеличаване на кръвния поток. Това води до дисбаланс в резорбцията и синтезата на костите с превалиране на остеобластната активност, което води до остеопения. В крайна сметка обаче всичко води до некроза на костите на ходилото, което е с много тежка деформация. Все още медицината не е изяснила детайлно механизмът на възникване на тези деформации, но резултатите от нея силно ни притесняват в дългогодишен аспект.

Деформациите на ходилото

са толкова драстични, че на практика човек не стъпва на него, защото то е изместено навън или навътре. Болният постепенно започва да стъпва на зони от ходилото, където кожата не е устроена да понася натоварвания и настъпват мекотъканни некрози и тежки инфекции, които застрашават, както крайника така и живота на пациента. Тази гледка немедицинско лице трудно би издържало. Представете си как ходилото се е отклонило под ъгъл 45 или 90 градуса настрани. Според американските сатистики, близо 1% от всички диабетици могат да развият това заболяване. Ако тези цифри ги приложим към българската реалност, нещата стават доста притеснителни, защото у нас диабетиците са над 500 хиляди. Заболяването се среща и при двата пола. В повечето случаи настъпва след 50-годишна възраст и след като пациентът е имал диабет от 15 до 20 години. 

Изборът, какво да бъде лечението

зависи от фазата на болестта. В активната фаза се прилагат консервативни методи, включващи имобилизация със специални ортези, индивидуализирани обувки и помощни средства, при които пациентът не може да упражни натиск в зоната на некрозата. Когато, обаче премине активната фаза и заболяването премине във фаза на ремоделиране, резорбция на кост и деформации, идва мястото на хирургията. Преди операцията е важно да се оцени риска от инфекция. При това заболяване болката е рядък симптом. И тук е капанът, настъпва деформация, ходилото е много силно изкривено, но болка липсва. Катастрофата настъпва, когато се получи декубитус, рана и язва, защото от там навлиза инфекция и така се получава опасност от сепсис.

Вариантите на оперативното лечение

са различни. Обикновено се препоръчва хирургична намеса за резециране на кост при остеомиелит, отстраняване на костни изпъкналости, които не могат да бъдат компенсирани с терапевтични обувки или обичайни ортези, или коригиране на луксации, сублуксации и други тежки деформации. В някои случаи, когато има и инфекция използваме външни фиксатори. Друг път се правят корекции, с които целим да се обездвижи определена става след корекцията – така наречената артодеза. Това се прави за да се спре прогресията на деформацията. Преди това, обаче трябва да се намести онова, което е разместено. В тези случаи се използват различни средства за вътрешна фиксация – плаки, винтове. Този вид операции, в никакъв случай не са революция в медицината, но мисля че сме длъжници на пациентите с диабет и с появила се такава деформация, защото резултатите от оперативното лечение са окуражаващи.


Как да пазим бъбреците си здрави

Как да пазим бъбреците си здрави

Движите се, не яжте солено, контролирайте кръвното и захарта си, съветват специалистите
Спасиха пациент с огромни тумори

Спасиха пациент с огромни тумори

Образуванията в сърцето и черния дроб са били отстранени от кардиохирурзите на УМБАЛ „Проф. Александър Чирков"
Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

Спасиха зрението на 5 деца с уникален метод

По него работят специалистите от Клиниката по офталмология в Александровска болница заедно със свои колеги от Загреб
Изследване казва възрастта на съдовете

Изследване казва възрастта на съдовете

При пациентите с лош контрол на рисковите фактори тя може да има голямо разминаване с биологичната, казва д-р Наталия Спасова
Първите три месеца след инсулт са най-важни

Първите три месеца след инсулт са най-важни

Рехабилитация още в болницата, упражнения у дома и чести разходки дори по 10 минути съдействат за възстановяването, казват специалистите от УМБАЛ "Св. Анна"
Манията за здравословен живот крие психоза

Манията за здравословен живот крие психоза

В медицината те вече имат и съответните термини - орторексия, бигорексия, прегнорексия, предупреждава доц. Даниела Попова 
Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Лекар от ИСУЛ с PRP плазма срещу кървенето

Д-р Кирил Пеев скоро ще започне да я прилага и на изгубили обонянието си след прекаран тежък КОВИД-19
Бум на стомашни заболявания

Бум на стомашни заболявания

Пациенти пълнят гастроентерологията на УМБАЛ-Пловдив в резултат на безконтролен прием на лекарства
Ръководство за откриване на белези на рака

Ръководство за откриване на белези на рака

Решихме да направим нещо различно за нашите пациенти, казва д-р Мариaна Атанасова, началник на Отделението по медицинска онкология към ИСУЛ
Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Зачестяват случаите на скарлатина в Европа

Важно е при съмнение за инвазивен тип инфекция причинителят да бъде лабораторно доказан и да се започва навременна терапия с подходящи антибиотици, казват от НЦЗПБ
1 2 3 4 5 ... 52 »
Преглед

На вашите въпроси отговарят специалистите от Болница "Тракия"

СПРАВОЧНИК
Очаквате ли партиите да изпълнят предизборните си обещания в сферата на здравеопазването, след като влязат в Парламента?

Март 2023 Предишен Следващ