Адронен ускорител ще лекува рак
.jpg)
Тогава беше лансиран проект
на група физици и медици, с ръководител доц. Литов. Целта беше центърът да може да лекува 1500 пациенти годишно. Цената му бе изчислена на 150 млн. евро, като се очакваше те да дойдат от еврофондовете, а срокът за изпълнение – 7 години. По това време се твърдеше, че курс лечение на българин в чужбина излиза около 50 000 евро, у нас щял да струва 15 000 евро. Предимството на лечението е, че протонните лъчи атакуват само болното място. Ако туморът е разположен дълбоко в тялото, се увеличава енергията на протоните, за да се стигне до необходимата дълбочина, без да се нараняват околните тъкани.
Две години по-късно темата
за построяването на център, който ще използва адронна терапия за лечение на ракови заболявания, се появи отново. През 2016 г. беше сформирана и работна група, която да проучи възможностите. Резултатите не бяха обявени. Сега, какъв е поредният вариант, ще стане ясно от заседанието в парламента.
Такива центрове има в САЩ, Япония, в Италия, Германия и в други страни. Ако успеем да построим такъв и в България, очакванията са тук да се лекуват пациенти от целия Балкански полуостров.
Най-интересното в доклада на омудсмана
Мая Манолова за 2018 г. пък е свързано с оплакванията на гражданите и протестите на майките от организацията „Системата ни убива". Жалбите в здравеопазването са 607 или с 23% повече от предходната 2017 г. и с 44% повече от тези през 2016 г., пише в отчета. Пациентите са недоволни от липсата на направления за специалист и изследвания, което ги кара да доплащат от джоба си.
За медиците и клиниките най-големият проблем са лимитите в болниците и извънболничната помощ.

Оперираха по иновативен метод 3-ма с рак в ИСУЛ

Няма нужда да се ограничава броят на онкологиите

Антираковият план дава насока, но липсват решения
Най-големият недостатък на нашата система и мерило за това колко назад във времето сме, е липсата на каквито и да е палиативни грижи, казва д-р Станимир Хасърджиев

Антираковият план много закъсня

МЗ официализира проекта на раковия план
От днес той е качен за публично обсъждане на сайта на ресорното ведомство

Редактираха проекта за антираков план
От проекта отпаднаха имената на конкретни болници, които ще формират Националния център, добавиха и регистър

Националният раков план бе приватизиран
При изготвянето му държавата се отказва от функциите си и ги прехвърли на частен субект, който еднолично иска да управлява и финансовите потоци, казва д-р Стефан Константинов

Имаме нужда от онкологична доктрина

Все още работим по антираковия план
Драфтът на Национален противорораков план вече е готов. Защо специалистите са избрали този път, какви резултати да очакваме, има ли осигурено финансиране или отново всичко е пожелателно, попитахме проф. Асен Дудов.

Антираков план по български
В драфта залягат скрининг, още апаратура, подобряване на диагностиката и палиативните грижи, а 4 болници, начело с Аджибадем Сити Клиник, трябва да ръководят процеса