Авансовите отстъпки не са проблем
За съжаление, дори след отстъпките, дефицитът на здравната каса за лекарства ще е около 100 млн. лв. Това е така, защото има обективни причини като застаряване на населението, повишена заболеваемост, по-добра диагностика, поради които разходите за лекарства у нас нарастват. От друга обаче има едни финансови очаквания, които са нереалистични. В бюджета на НЗОК за 2016 г. бяха определени 750 млн. лв. за лекарства при положение, че разходите за 2015 г. и след отсъпките от 40 млн. лв., които даде индустрията, бяха около 860 млн. лв. Тоест, имаме около 100 млн. лв. по-малко в самия бюджет спрямо нуждите на пациентите. Затова беше съвсем очаквано в края на годината да има и недостиг.
Да има бюджетиране под реалните нужди е една тенденция от доста години насам. Няма как държавата да има очаквания, че предоставянето на отстъпки от страна на индустрията може да преодолее тази дупка в бюджета на касата. Трябва да се прави реално бюджетиране, съобразено със здравите потребности на хората. Постепенно средствата, които НЗОК отделя за лекарства, всяка следваща година трябва да се приближават към реалните нужди на пациентите, както и с отчитането на обективностите като застаряването на населението, нуждата от по-добър достъп до лечение, навлизането на нови технологии. Само едно разумно бюджетиране може да доведе до това да нямаме недостиг в края на всяка година.
Разбира се, индустрията е партньор на здравните институции в подобряването на достъпа на българските пациенти до лекарствена терапия – от 2015 г. компаниите предоставят на НЗОКотстъпки в значителен размер. Очаква се през 2016 г. индустрията чрез отстъпки да компенсира над 70 млн. лв. от разходите за лекарства на НЗОК. При бюджет на Касата за медикаменти от 750 млн. лв., означава, че лечението на всеки десети пациент на НЗОК е финансирано от индустрията.
Компаниите ще продължат да бъдат отговорни партньори на институциите. Тази година всяка от тях ще вземе своето решение дали да се присъедини към предложеното от НЗОК рамковоспоразумението за отстъпки или да предостави компенсация по индивидуален договор, както беше досега. Като цяло индустрията предпочита един по-предвидим вариант, при който знае какво ще се случва в рамките на следващите няколко години. Пак казвам, че отстъпките в размер на 10% са сериозно бреме за фармацевтичната индустрия, но от друга страна компаниите разбират, че участието в подбни механизми е необходимо, за да няма ограничаване в достъпа до лечение на хората, в навлизането на нови технологии на пазара, когато те са нужни на българските пациенти.
В тази връзка от началото на тази година беше въведен и процес на оценка на здравните технологии в областта на лекарствата. В момента тече много сериозен процес на оценка и в реимбурсация през 2017 г. ще бъдат включени само тези технологии, които са успели да получат положителна оценка и да договорят допълнителни индивидуална отстъпка над 10-те процента върху оборота им. Мисля, че това е още едно доказателство за отговорното отношение на индустрията към контрола на разходите за медикаменти и осигуряване на адекватен достъп до лечение. Време е такова да имат и институциите и да подготвят реалистичен бюджет на НЗОК за 2017 г.
НЗОК бави договора на новия управител
Внесоха Cisplatin в страната
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
И МВР да наказва за райския газ
Още месец забрана за износа на инслулин
Пеевски стоял зад вендинг машините
Доставят лекарство за нарколепсия
Политиците си назначават пациентите
Проблемите на пациентските организации бяха поставени на дневен ред на форум в столицата през тази седмица. Какви са те, до какво водят и има ли решения, попитахме Петя Стратиева.