Стресът разболява щитовидната жлеза

Визитка Д-р Веселин Маринов е началник направление «Миниинвазивна и лапароскопска хирургия» в Токуда. Той е завършил медицина в МУ – София през 1997 г. От 1998 до 2003 г. специализира хирургия в „Пирогов". В периода 2003-2005г работи в УМБАЛ „Лозенец" в екипа на проф. Радослав Гайдарски. През 2005 г. специализира в областта на чернодробно-панкреатичната и онкологична хирургия в Есен и Бохум, Германия. Преминал е курс по трансплантационна хирургия в Ню Касъл, Великобритания. През 2011 г. Защитава дисертационен труд на тема „Проучване върху хирургичното лечение на хроничния панкреатит" и придобива образователна и научна степен „Доктор". |
Разпространението на заболяванията на щитовидната жлеза зависят и от пола на човек. Те са по-чести при жените, отколкото при мъжете. Причината за това е метаболизмът на хормоните при дамите. Известен процент от тях имат зависимост с щитовидната жлеза, обяснява д-р Маринов.
Основната причина за отключването на заболяванията на щитовидната жлеза е стресът. Днес той се смята за един от главните, статистически доказани, фактори, казва д-р Маринов. Стресът води най-често до хиперфункция на щитовидната жлеза или така наречената тиреотоксикоза и то при млади жени. При това заболяване в организма се отключва механизъм за образуване на собствени антитела, които са отговорни за синтеза на щитовидните хормони. Те се свързват селективно с рецептори върху клетката на щитовидната жлеза, които са отговорни за стимулирането за производството на повече хормони, оттам се стига до нейната хиперфункция, обяснява д-р Маринов. Крайният ефект е усилване на метаболизма, изпотяване, нервност, сърцебиене, загуба на тегло. Много често заради симптомите първите специалисти, които посещават пациентите, са кардиолозите. След това обаче бързо се диагностицира заболяването на щитовидната жлеза.
Първите етапи на заболяването се лекуват консервативно, тоест приемат се лекарства, които потискат тази хиперфункция на щитовидната жлеза. С напредването на проблема обаче се налага и оперативно лечение, казва д-р Маринов. При него има различни подходи. Класическият е, когато се прави разрез в областта на шията, достига се до щитовидната жлеза и се отстранява единия лоб или цялата щитовидна жлеза, обяснява специалистът. Възможно е да се остави по малко паренхим и от двата лоба, но това зависи от патологията.
Оперативно е лечението на щитовидната жлеза и когато става дума за наличието на тумори. В повечето случаи те са доброкачествени и се наричат аденоми или възли. При операциите задължително се изпраща материал за експресно изследване, за да е ясно дали туморът е доброкачествен или злокачествен. Това е много важно, защото подходът в лечението е съвсем различен, казва хирургът.
Ако туморът злокачествен, трябва да се премахне цялата щитовидна жлеза и евентуално лимфни възли по шията. Ако става дума за възловидно променена щитовидна жлеза, тогава се стараем да оставим малка част от нея, за да се запази собствената хормонална секреция, обяснява специалистът. Ако това не е възможно, тогава след операцията се приемат заместващи хормони.
Добрата новина за пациентите е, че когато е възможно могат да прилагат миниинвазивни подходи за опериране на щитовидната жлеза. При тях се прави разрез на шията не по-голям от 3 см. По този начин, с помощта на специални инструменти и специален ултразвуков дисектор, се достига и се отстранява засегнатия лоб на жлезата, казва д-р Маринов. Може да се направи и така наречения видео асистиран достъп. При него с подобна оптична техника мястото се оглежда под малко по-различен ъгъл през същия миниинвазивен отвор. Това допълва картината и образа по време на операцията, обяснява специалистът.
Възможността за лечение чрез миниинвазивен подход е изключително полезен за пациентите по две причини. Първата е, че след операцията остава съвсем малък белег. Това е особено важно за дамите, казва д-р Маринов. Другото преимущество на миниивазивния подход е, че пациентите се възстановяват много по-бързо.
Важно е пациентите да знаят, че дори в случаите, когато се налага пълно отстраняване на щитовидната жлеза, качеството на живот на пациентите е добро. Субституиращата терапия, тоест хормоните, които се приемат под формата на таблетки, са абсолютно сходни по функция и действие с човешките, казва д-р Маринов. Ако пациентите приемат по една таблетка на ден, ще имат нормално качество на живот, докато са живи.

С фина операция връщат половата мощ в ИСУЛ

20% са с алергичен ринит
Издават го сополите и кихавиците, ако не се лекува правилно, той може да прерасне в астма, предупреждава доц. Светлан Дерменджиев

Реконструират матки по метода рибена кост

Уникална операция на недоносено бебе

Сваляш очилата с мултифокални лещи

Интересът към пулмоналната хипертония стихва

Да измерим кръвното си днес
Хипертонията все по-често засяга младите хора, а 10 килограма могат да понижат с 5 мм кръвното, казват кардиолозите

Не подценявайте гръдната болка и сърцебиенето
При възрастните хора ниското кръвно може да е по- опасно от леко завишеното, казва д-р Кирил Джоманов

Оперират иновативно три редки заболявания

Мутации в GLA гена причиняват болест на Фабри
Бащите могат да го предадат със сигурност на своите дъщери, докато при майките вероятността това да се случи е 50%, независимо от пола на детето, казва проф. Емил Паскалев