Магнитен резонанс сканира цялото тяло

Визитка![]() Доц. Дора Златарева завършва медицина в Пловдив през 1996 г. От 2002 г. има призната специалност по образна диагностика. От 2011 работи в Клиника по Образна диагностика на УМБАЛ „Александровска", София. Доц. Златарева е секретар на Българското дружество по неврорентгенология, член на Program Planning Committee of Balkan Society of Radiology (2016, 2015, 2014, 2013), Субкомитета по неврорентгенология на Европейски конгрес по радиология (ECR2015, ECR2016, ECR2017). Притежава европейска диплома по неврорентгенология. Научните й интереси са в областите Неврорентгенология, детска неврорентгенология, ПЕТ/КТ, онкология. |
Само два са апаратите магнитен резонанс 3Тесла у нас. Основното предимство на тази вид техника е, че може доставя образи на болестните промени във всички органи с ново, най-високо качество. Диагностичните образи се получават без лъчево натоварване, на базата на магнитно поле, обяснява специалистът. Такова изследване при пациенти с онкологични заболявания, изяснява в редица случаи по-добре стадия за заболяване и позволява вземането на адекватно решение за лечение. Изследването може да бъде направено и по здравна каса, за целта то трябва да бъде назначено от лекар и пациентите да се снабдят с направления за глава, корем и гръден кош. Все още не съществува направление, което да покрива цялото тяло, каквато възможност предоставя уникалният апарат.
В редица случаи изледването с този магнитен резонанс може да спести биопсия в едни от най-често изследваните, но труднодостъпни зони - централна нервна система, мускулно скелетна система и на органите в малкия таз. „Така измененията могат да бъдат установени в много по-ранен стадий и без инвазивни методи" - казва още доц. Златарева. Този апарат е с много добра пространствена разделителна способност и представя структурите в човешкото тяло много по-детайлно. Той може да уточни прецизно зоната за биопсия при тумор на простатата например, и така улеснява и оптимизира работата на уролога, който ще я вземе.
Апаратът на „Александровска" диагностицира и доставя по-подробна информация за болести, които досега са били трудни за представяне за магнитен резонансния метод, пояснява доц. Златарева. Сред тях са някои дегенеративни заболявания на централната нервна система, Паркинсон, деменция, мултиплена склероза и васкулит. Диференцията на някои видове мозъчни тумори, степента на тяхната доброкачественост или злокачественост се определя по-добре, разбира се, уточнява специалистът.
3 Тесла магнитният резонанс на Университетската болница е и единственият у нас с по-голям отвор. Това създава много повече комфорт и спокойствие за пациента при дълги изследвания и съдейства последният да колаборира по-добре на процеса. Отворът позволява да се наблюдават пациентите в тежко състояние в хода на изследването.
Магнитнорезонансното изследване в определини случаи налага употребата на контрастно вещество. Качеството на образа обаче е изключително добро и надвишава това на други образни методи, пояснява доц. Златарева. Европейските медицински стандарти са приложими при този апарат. Това значително улеснява възможността за консултация на получените образи навсякъде по света.
Клиниката по образна диагностика на университетската болница разполага и с дигитален мамограф и единственият у нас с възможност томосинтеза. Мамографската технология е много важна не само за скрининг, тоест да се установи наличие или отсъствие на заболяване, но и за проследяване на известни вече промени в женските гърди, пояснява доц. Дора Златарева и припомня, че дамите над 40 задължително трябва да правят редовни прегледи.
Новият мамограф в клиниката дава дигитален образ с много добро качество и пространствена разделителна способност на образа. С него могат да се различат много малки промени и такива, които са разположени много близко една до друга. Това според специалиста означава, че в много по-ранен стадий могат да бъдат уловени промени.
В случай на необходимост изследването на гърдите вече може да бъде допълнено и чрез възможностите на томосинтезата. Тя не се прилага като профилактично изследване, а само в случаите, в които има вече локализиран проблем. Томосинтезата дава възможност анализиране на сложни и трудни за диагностика случаи, доставяйки, подобно на компютърната томография, образи на срезове в тъканта на женските гърди, и представянето им под различен ъгъл, пояснява доц. Златарева. Благодарение на него, при оперативното отстраняване на засегната част, може да бъде оптимално малко. Томосинтезата може да се използва и при жени с много плътни млечни жлези, което е значително трудно за диагнотика чреаз останалите образни методи като мамография и ехография.
Съчетанието между дигиталната мамография и томосинтезата помага на специалистите за по-бърза и точна диагностика, а от там и за своевременното лечение на пациента, подчертава още специалистът.

Депутатите поощриха липсата на контрол в болниците
Те приеха и оригинални лекарства на стойност над 1200 лева опаковката да се ползват с финансови облекчения по каса без да е ясно защо, както и безплатни антибиотици за деца

Затлъстяването е риск и за здравето на бъбреците

Ендокринните заболявания увреждат очите

Болниците остават без механизъм за контрол
Списъкът с базовата химиотерапия включва 32 INN, но няма яснота как са подбрани имената в него

Няма епидемия от вродени малформации у нас
За да се изясни защо има трикратно увеличение на случаите за година само в една болница, здравната каса ще направи проверка

Диабетиците в риск за бъбречно заболяване

Българското здравеопазване ще се дигитализира
До 30 юни трябва да е приключило изграждането на националната платформа за медицинска диагностика

България остава с висока смъртност
Тя е в челните редици по този показател и на опашката по продължителност на живота сред държавите от европейския регион на СЗО

Трите бюджета в дневния ред на парламента
Спорните моменти в тях са много, в програмата обаче не е включен и избора на нов управител на здравната каса

Ранната диагноза на редките болести е проблем
Тази година се очаква в неонаталния скрининг да има 6 болести, но и така България ще остане на едно от последните места в Европа, проф. Даниела Авджиева