Изкуствен интелект в 4 наши университета

Изкуственият интелект ще предизвика следващата вълна
технологични и обществени трансформации. В същото време очакванията към образователната система да отговори на нуждите на индустрията и пазара на труда, както и да даде равен шанс за реализация в бъдеще ще нарастват. „Дали ще сме развита страна зависи от това, как ще влезем в периода на трансформация. Бъдещата реализация на младите хора ще изисква минимум базови дигитални умения", каза той.
Дигитализацията е поставена в центъра на политиките
на настоящия кабинет и той е първият, който прави толкова инвестиции в тази посока. Още в трети клас беше въведен предмет „Компютърно моделиране", а на учениците от десети до дванадесети клас беше дадена възможност да изучават професията „приложен програмист". Предстои стартът на
национална програма „IT бизнесът преподава",
която ще позволи на специалисти от IT компании да обучават ученици по определени модули от учебния материал по информатика. Подготвя се и проектът „Образование на утрешния ден" по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж" за дигитализация на средното образование, в който са предвидени средства за създаване на отворен облак с учебно съдържание. В момента над 70% от българските учители имат желание да преподават чрез нови технологии, а над 60% от учениците ги ползват за учене.
Процесът на дигитализация на висшето образование минава през инвестиции в оборудване на лаборатории, в млади учени и преподаватели и ориентиране на повече програми към изучаване на изкуствен интелект.

Кадър на МУ-Пловдив с престижна награда

Одобриха факултета по фармация в Бургас

Преизбраха декана по здравни грижи в Плевен

Над 1.4 млн. лева за студентски спорт

Прием за 30 нови военни медици

МУ-Варна записва кандидат-студенти

Наши учени на корица на световно списание

Преизбраха декана по медицина в МУ-Плевен

Ще въведем 700 стипендии за стажанти
