Одит откри нарушения в МУ-София
Най-много проблеми одитиращите са намерили при обучението на чуждите студенти. Приемът на медиците от други страни е надвишавал официално позволения брой от 5% от капацитета на университета. Освен това желаещите да учат медицина са приемани без писмен конкурсен изпит по биология и химия. Според проверяващите липсата на утвърдени правила поставя под съмнение и достоверността на документите на чуждестранни студенти, прехвърлени във вуза от други места.
Нарушения има и при договорите за образователен франчайз между МУ-София и Каза Колидж в Никозия, както и с Швейцария, Германия, Кипър. Липсата на финансова обосновка на условията за изнесено обучение е довело до необосновано ниска такса на студентите през първите две години, което поставя под съмнение финансовите интереси на университета, смятат одитиращите. С 1.2 млн. лв. е било ощетено висшето училище от договори с посредници за набиране на чуждестранни студенти, твърдят одитиращите. При проверката те са се натъкнали на случаи, когато са плащани комисионни за едни и същи студенти един път за зимен семестър на един посредник и втори път за летен семестър на друг посредник. Въпреки тези щети обаче финансовото състояние на университета е добро.
В нарушение на правилата е било и предприетото премахване на Студентския стол, за да се направи модерна сграда за университета, тъй като имотът е публична държавна собственост. Затова процедурата трябва да бъде спряна, докато той не стане частна държавна собственост с решение на МС, обясняват проверяващите. Според тях има и редица нарушения при провеждане на обществените поръчки във вуза. Така например три търга за закупуване на автомобили са били с ограничаващи условия в изготвените технически спецификации. Най-скъпата кола, която е купена с тях е роувър за 177 108 лв. с ДДС през 2014 г. Одитният екип счита, че в този случай неикономично са изразходвани бюджетни средства.
Липса на ясни правила са констатирали инспекторите и при определяне на надниците. Основната работна заплата за длъжността „професор" на цял щат в някои факултети е била 1827 лв., а за половин щат - 1825 лв. Разликата от 2 лв. за 8 часов работен ден е показателна за липсата на ясни принципи, смятат те. В същото време възнаграждението на хора от администрацията е било по-високо от професорските заплати. Проверяващите са се натъкнали и на сключени допълнителни договори със служители за дейности, които понякога са съвпадали с основните им работни задължения.
Освен това с една до три хиляди лева над основната си заплата са заработвали шефове на отдели, гл. секретар и др. Така например основната заплата на ректора е била малко над 5 хил. лв., брутната обаче е стигала почти до 9000 лв. Разликите във възнагражденията са се формирали от различни надбавки. За научна степен доктор на науките се е давало 600 лв., а за научна степен доктор – 200 лв. Възможност някой да се яви на изпит за втора специалност е струвала 120 лв., а за ръководител на сектор в катедра се е начислявало 60 лв. Наднормативните часове на хабилитираните преподаватели са били в размер не по- малко от 11 лв. на час, а за проведено упражнение на англисйки език се е давало по 30 лв. на час и т.н.
МУ-София е купувал неправомерно и билети за самолети за различни командировки без да ползва фирмата, която е спечелила търга за това. Най-често е пътувал ректорът проф. Митев до различни места, сред които Доминиканска република, Москва, Иркутск, Чили, Султанат Оман, Хавана.
Новото ръководство на университета има за задача да спре нелицеприятните практики и нарушенията, включително договорите за франчайз в чужбина. Това обаче крие опасност от намаление на приходната част на бюджета на МУ-София.