Инфекциите идват до две седмици
Хрема, кашлица, повишена температура, затруднено дишане при по-сериозно болните са сред най-честите симптоми на задаващите се инфекции. Понякога те протичат и с безапетитие, отпадналост, диария, повръщане. Виновниците за този дискомфорт са добре познатите риновируси. Те причиняват обикновената настинка, но има и ентеровируси, които не протичат само с повръщане и диария, а и с проблеми на дихателната система, предупреждава д-р Исаев. В началото на октомври и ноември пък трябва да сме готови за парагрипа. Причинителите му отново са вируси, те са предвестници на истинския грип, който обикновено идва през декември и януари.
Въпреки че вирусите са много и различни, няма особена специфика в проблемите, до които водят. Спецификата на заболяването донякъде зависи от това къде е локализрано. Една настинка може да доведе до болки в гърлото, а при ларингит да се появят известни проблеми с вдишванията нощем, обяснява д-р Исаев. Тежестта на инфекциите обаче зависи в голяма степен от човешкия организъм. Затова всяко дете боледува различно, категоричен е специалистът. Малчуганите от 1 до 4-5 години боледуват много често – 4 до 6 пъти на година. А тези без късмет стигат и до 8-10 пъти през годината. Това е така заради честотата на вирусите в есеннозимния период и заради незрелите защитни механизми на имунната система, които да предпазват организма им, казва д-р Исаев. На практика точно честото боледуване изгражда имунната система на децата. След това обаче тя не ни гарнтира, че няма да се разболеем, а само че ще се преборим със заболяването и то ще протече по-леко.
За съжаление засега начин да не се заразим с дихателните инфекции няма, тъй като се разпространяват много лесно - по въздушнокапков път. Една от най-ефективните превенции е да се избягва контакта с болните – тоест да не се ходи на детска градина, но за учениците и възрастните това не е възможно, казва д-р Исаев. Личната хигиена също е много важна – миенето на ръцете, както и поставянето на ръка на устата, за да се ограничи въздушния поток при кихането и кашлянето. Закаляването на организма също е важно. Ако детето е привикнало на по-ниски температури, тогава охлаждането, което подпомага разболяването, ще има по-малко значение, категоричен е д-р Исаев. За тази цел обаче то трябва да се отглежда правилно – да не се навлича, да не се държи в претоплени помещения. Децата, които са правилно гледани, хранени, имат добра двигателна активност ще понасят по-леко инфекциите, казва специалистът.
За да имат здрави деца, родителите не трябва да прекаляват и с хранителните добавки или медикаменти за засилване на имунитета. Тази система е много сложен механизъм, повлияването й не е нито лесно, нито безобидно, смята д-р Исаев. Според него на пазара има много хранителни добавки, които претендират, че имат благоприятно въздействие върху нея, но те са с такъв режим на регистрация, че той не гарантира точното съдържание и ефекта им.
С лекарствата също не трябва да се прекалява. Вирусните инфекции в случая не се лекуват, а се облекчават симптомите им, самите те се самоограничават, обяснява д-р Исаев. Затова принципът особено в детска възраст е да не се злоупотребява с лекарствата, особено, ако са антибиотици. Тези медикаменти имат животоспасяващо значение при бактериални инфекции, честата им ненужна употреба има нежелани ефекти не само за конкретния приемател, но за цялата популация, категоричен е той. Най-драстичният пример е повишаването на резистентността на бактериите към антибиотиците, която може да доведе до животозстрашаващи ситуации. Заради това вече има микроорганизми, които не са чувствителни към тези лекарства. Заболяванията, за които говорим са вирусни, антибиотичното лечение почти няма място при тях и е вредно, казва отново д-р Исаев.
Въпреки че организмът ни е готов сам да се справи с тези инфекции, понякога настъпват усложнения. Те се изразяват в навлизането на болестта в долните отделения на дихателната система, в бронхити и бронхиолити. Тези усложнения не са страшни, но изискват активно наблюдение от страна на родители и лекари, успокоява д-р Исаев. Също така малчуганите не трябва да се тъпчат с тежки храни, докато са болни, за сметка на това трябва да пият повече течности. Децата имат точен саморегулаторен механизъм и сами ограничават двигателната си активност и хранителния режим, казва специалистът. Така че, ако едно дете играе, приема течности, родителите му могат да са спокойни, че нещата не са толкова сериозни.
14-ти Български курс по бифуркации
И Видин в грипна епидемия
Мерките влизат в сила от понеделник, тя ще продължи до 26 януари, няма да има ваканция за учениците
Шест области са пред грипна епидемия
Букет от вируси в София и Пловдив
В момента няма епидемия от грип и КОВИД, но за сметка на това има много други респираторни патогени, показва анализът на отпадните води
Да се плащат повече изследвания за инвитро
Освен това ЦАР да поеме процедурите с донорски материал, съхранението на ембрионите и промотирането на асистираната репродукция, настоява доц. Мария Юнакова
Коя е по-добрата терапия за рак на главата
Сравнението е между две възможности при пациенти, при които не може да се прилага стандартното лечение
Прокуратурата: ЗЗО не нарушава Конституцията
В него може да се заложат минимални заплати и възможност да се дават пари на публичните болници по методиките на здравната каса, смята Борислав Сарафов
Без бум на вирусите преди празниците
Позволи си пауза - погрижи се за себе си!
Министерството на здравеопазването провежда скринингова кампания за рака на маточната шийка с 90 000 безплатни прегледа
МС заложил 25.6 млн. за инвитро догодина
Това е с 3.6 млн. лв. повече, отколкото през тази година, обяви премиерът Димитър Главчев