Сегашният бизнес модел е изчерпан
- Достъпът до медикаменти е проблем дори за богати страни като Франция и Белгия заради високите им цени и новата реалност, в която сме поставени. В Източна Европа винаги сме имали проблеми, но преди няколко години в държавите в Западна Европа имаше много пари и нямаше проблеми, никой не беше засегнат. Ако тогава отидехте на улицата и попитахте - Знаете ли, че тази терапия струва 50 или 60 хил. евро, макар че никой не знаеше, защото няма прозрачност, хората не се интересуваха, защото имаше пари. Сега, в последните може би 5-6 години, това се промени дори в западните европейски държави. Създаде се доста политическо напрежение. Мисля, че повратната точка беше дискусията на много високо ниво за лечението на хепатит С със совалди. Помня, че през 2014 г Франция заяви в Брюксел, че има проблем и то не само за совалди и за хепатит С. Така започна дискусията.
- Кои други лекарства станаха причина за отварянето на тази дискусия?
- Това са медикаментите за онкологични заболявания, също така за редките заболявания. Ние виждаме, че дори има тенденция все повече лекарства да се представят като „сираци", а те са най-скъпите в света. Моето усещане е, че има опит да се „орфанизират" медикаментите, както заради цените, така и заради принадената стойност на иновативност. Медикаментите за СПИН също остават доста скъпи. Продуктите с високи цени са много и това е проблемът.
- Имате ли представа къде достъпът до съвременни терапии е по-труден?
- Не, защото от години, когато кажем - Дайте ни данни, къде са проблемите, такива няма. Тази липса се използва за отлагане на решаването на проблемите. Трудно е да се измерят проблемите, дори за Гърция това е нова реалност. Само шест години са минали след финансовата криза и ние едва започваме да виждаме реалните последствия. Може би през 2020 г. ще може да ги посочим, а сега само ги чувстваме. За липсата на данни, проблем е и непрозрачността. Страните членки имат огромни проблеми в обмена на данни, но виждам, че това започва да се променя.
- Вярно ли е, че в България цените на някои лекарства са по-високи, отколкото в по-богатите западни държави и защо е така?
- Да, вярно е. Това е така, защото системата работи по този начин, защото системата е в безпорядък и ние трябва да променим начина си на мислене. Трябва да осъзнаем, че досегашният бизнесмодел е свършен, той не работи. Затова е хубаво да се прочетат заключенията от заседанието на Съвета на ЕС в Люксембург през юни, миналата година беше немислимо, че такъв документ може да се появи.
- Как може да се променят тези проблеми, у нас например?
- Политическото управление трябва да разбере, че това е уникална възможност за промяна и да реши колко далече иска да стигне. Трябва да се действа и на различни нива – краткосрочни, средносрочни и дългосрочни. Според мен пътят е прозрачност, преглед на интелектуалната собственост, на лекарствата за редки болести, изпозвайте това като отправна точка. Защото всички са убедени, че при системата с лекарствата сираци се злоупотребява. Това не е въпрос на дебат, а факт, използвайте го, за да промените системата.
- Да, но как да я променим?
- Променете регулативните одобрения и споразумения, давайте по-малко патенти, защото заради тях имаме монополи, а преговорите с тях са незвъзможни. Не може да го промените за една нощ, но може да започнете. Използвайте оценката на здравни технологии, за да реимбурсирате медикаментите. Но се уверете, че е направена независимо, без конфликт на на интереси, с нужното ноу-хау и качество.
- Кой е най-големият проблем – високите цени, ниските цени на лекарствата или паралелната търговия?
- Липсата на лекарства е друг много важен въпрос, системата не работи и тук. В Гърция казаха – намалявайте цените и те станаха толкова ниски, че медикаментите вече не са налични в страната. Тоест ниските цени и високите цени не са решение. Но нека се отдръпнем крачка назад и погледнем голямата картина, това е бизнес реалност, значи трябва да се промени. Ние сме държави и имаме тази сила, затова започваме да се обединяваме, осъзнавайки, че трябва да преговаряме заедно.
- Смятате ли, че това обединение между страните и общите преговори са възможни?
- Имам очаквания, но е важно да се направи добре. Зависи от това колко независими, упорити и предприемчиви ще бъдете, как ще го направите, какви ще са приоритети ви. Това няма да е единствената крачка, но ще е сигнал към бизнеса, че досегашният модел е свършен. В друг случай, ако продължим по досегашния ред, ще имаме – ниски цени – липси на медикаменти, високи цени – липса на достъп до лечение. И това ще продължава, важното е да се покаже, че имате политическата воля за промяна и повярвайте ми, индустрията се притеснява от това, защото така се променят правилата на играта. В настоящата ситуация, ако аз съм Рош или Гилеад, аз имам ясна представа какво се случва в ЕС, защото работя навсякъде, а страните като България или Гърция – не знаят. Затова трябва да им пратим сигнал – Вижте, това не е приемливо, или нещата се променят, или няма да работим заедно.
- Ако нещата не се променят, какво може да очакваме след 3 или 5 години?
- Аз наистина съм притеснен за страни като нашите, не и за богатите. Държави като Белгия, Холандия и Люксембург работят заедно и затова вървят напред, имат много експерти и знаят къде искат да отидат. Усещането ми е, че страните от Източна и Централна Европа не знаят къде искат да отидат и нямат достатъчно опит. Те са отворени към идеите от индустрията. Ние трябва да променим посоката, иначе не съм оптимист за бъдещето ни.
КЗК иска еднакви правила за паралелния внос на лекарства
Според комисията е нужно да се въведе единен код за медикаментите за търговската мрежа без оглед на доставчика им
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
Промени при човешките инсулини засягат 20000
Искат лечение за макулната дегенерация
Koгa НЗОК плаща за лечение в чужбина
Заменят цитонамазка с течно-базирано изследване
МЗ спря износа на лекарство за недоносени
80 0000 с мобилното приложение е-Здраве
Данните показват, че най-активни са били потребителите от София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен
ВАС отмени Механизма за лекарствата за 2019 г.
Причината е, че тогава не е бил спазен редът, по който се издават нормативни актове, решението подлежи на обжалване пред петчленен състав
БАТЕЛ разширява членовете си
Към асоциацията на едни от най-големите търговци на едро с лекарства се присъединяват и няколко големи вериги с аптеки