Случаите на морбили станаха 66
.jpg)
Случаите на морбили у нас вече са 66, като 41 от тях са потвърдени официално. Това съобщиха от здравното министерство днес.
В края на миналата седмица случаите на морбили у нас бяха 52, от които лабораторно потвърдените бяха 31. Разпространението на болестта е в пет области на страната, като основната част от заразените са в една от тях. Регионите са Благоевград – 48 заболели, София-град – 8, София-област – 8, Бургас – 1, и Пловдив – 1.Вече и в Първомай е регистриран случай на морбили. Става въпрос за бебе на възраст малко над 1 годинка, което вече е изписано от болницата в града на тепетата, където е било прието.
Основната възрастова група,
в която са пациентите е от 1 до 4 години – с 29 заболели. Морбили обаче има и сред възрастните – случаите на заразата сред хора над 20 години са осем, а при тинейджърите – 6. Данните показват, че 74% от заболелите са без проведена имунизация. Всички контактни на пациентите са издирени, допълват здравните власти.
От ресорното министерство припомнят,
че единственият начин да се ограничат подобни заразни заболявания е спазването на задължителния имунизацуонен календар. Ваксините в него се осигуряват от държавата и са безплатни за всички хора, поставят се от джипитата. Имунизацията срещу морбили, паротит и рубеола се поставя от тринадесетия месец, а реимунизацията на 12 години. Всички лекари на територията на страната трябва да подходят с особено внимание към пациенти със съмнение за морбили. Министерството на здравеопазването е осигурило достатъчни количества ваксини срещу морбили, паротит и рубеола и се обръща към родителите с апел при установен пропуск в имунизационния статус на детето си, сами да потърсят общопрактикуващия си лекар.

В Южна България има огнище на лайшманиоза

Нов вариант леко покачва случаите на КОВИД

Ръст на лайшманиоза в Южна България

Трети случай на денга за годината

ECDC зове за безопасно лято

Норовируси са причинили епидемията в Банско
Те са били генотип GII, в количество от около 1000 вирусни копия/мл, съобщиха от СУ

A H5N1 се приспособява към човека

Първи случай на марсилска треска за 2025 г.

Двоен ръст на лаймска болест
