Честита Баба Марта!

По- късно те получават името мартеница
Въпреки че, окичването с мартеници се смята за уникална българска традиция, тя присъства и в съседните страни , макари ис лека променен вид. В Румъния мартеницата се нарича "марцишор" и се носи само от жени. А в Северна Гърция я носят само децата като гривна, направена от усукан бял и червен конец. Преданията разказват, че в различините краища на страната за Баба Марта е имало различни обичаи.
В Разградско при изгрев слънце
всяка домакиня е мятала червен плат на едно от плодните дървета в градината, "за да разсмее Баба Марта" и така студът да не се връща, за да не излъже овошките. В Троянско пък, на 1 март още в ранни зори стопанките връзвали червена вълна по ключалките на вратите, по рогата на добитъка, за да не влиза злото и да не хваща домът и добитъка уроки. Традицията на мартеницата, за света е толкова красива и вълнуваща, че през 2011 логото на търсачката Google е изписано с преплетени бели и червени конци и е разкрасено с червен и бял пискюл.
Мартеничката се сваля, тогава
когато видим цъфнало дръвче, щъркел или лястовичка. Може да я вържем на цъфнала овошка или да я затиснем под камък, задължително, в този момент си пожелаваме най-ценното, здравето.

Европейско по футбол за диабетици у нас

Благотворителен концерт на студенти-медици

Учат децата в Бургас на здравословно хранене

20 години кохлеарна имплантация във ВМА

Акция с капачки за мобилни кръвни пунктове

Възрастни творци подкрепят деца

Издадоха комплект книжки за ваксините

Футболна среща „Спорт срещу дрога“

Лазаровден е!
