Бургас с държавна кардиохирургия
Частната кардиохирургия в Бургас ще стане държавна. Намеренията, които здравният министър Кирил Ананиев обяви преди десетина дни, вече са официално решение. Повод за това стана изтичането срока на договора на сегашните наематели – „Аджъбадем Сити Клиник Бургас".
Първата стъпка в превръщането на кардиохирургията в държавна ще бъде провеждането на обществени поръчки, за да може Министерството на здравеопазването да стане собственик на техника и апаратурата, която планира да закупи чрез разсрочено заплащане, обявиха от ресорното ведомство за clinica.bg. От болницата в Бургас потвърдиха, че вече започват подготовка за процедурите. Те трябва да се обявят бързо, защото договорът на частната болница с УМБАЛ-Бургас изтича в края на май.
Преди 10 години държавната клиника дава
три етажа от сградата си, за да се превърнат в частна структура за инвазивна кардиология и кардиохирургия. Наемът на месец за 1396 кв. м. площ възлиза едва на 13 450 лв. с ДДС. Тъй като част от договора изтича по-рано – в края на февруари, от болницата направиха търг за наем за следващите три месеца. Този път обаче наемът беше съобразен с реалните цени, а наддаването за площта от друга частна болница – „Сърце и мозък", повиши наемната цена от първоначално обявената 32 500 лв. за малко над 900 кв. м. до 204 000 лв. на месец.
В крайна сметка търгът бе спечелен от
„Аджибадем Сити Клиник Бургас", които обаче после обявиха, че цената е висока. Ако болницата не е платила наема до днес, помещението може да вземе за три месеца техният конкурент „Сърце и Мозък", който междувременно декларира подобно намерение. Не е ясно обаче дали то ще остане валидно, след като държавата няма намерение да отдава етажите под наем по-нататък.
От края на май помещенията ще са свободни
и УМБАЛ-Бургас ще изгради своя кардиохиругия и инвазивна кардиология в тях. Тъй като това са едни от най-печелившите пътеки по здравна каса, вероятността болницата да търпи загуби вместо печалба от тази дейност е минимална. Това не е първият подобен случай, в който държавата си връща имотите, които са били дадени при неблагоприятни условия на частни структури. Подобен бе казусът в държавната болница в Ловеч, която имаше „изгоден" договор с частна инвазивна кардиология. Както и във Враца, където схемата „болница в болница" също бе налице.
Безплатни прегледи за рак на гърдата в Пловдив
Отличия за студент и докторант от МУ- Варна
Търсят спешно кръв от група А и В в Русе
Трансплантирани се включиха в маратон
Броят болници генерира дефицит на кадри
Подкрепа за ин витро в Панагюрище
Трети конгрес по естетична дерматология
Ден на отворени врати в УМБАЛ „Св. Екатерина"
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО