Уникална операция на съдови малформации
Те са две деца и две млади жени
Първата операция ще бъде на четири годишно момиченце, което до ноември миналата година е било напълно здраво. Внезапно получава кръвоизлив в мозъка, в следствие на което се парализират дясната му ръчичка и дясното краче. Детето е докарано по спешност в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски". След направените образни изследвания е установена мозъчна артериовенозна малформация. Тя се намира в много рискова зона на мозъка. Оказва се, че е невъзможно детето да бъде лекувано с конвенционална неврохирургична операция. Единственият вариант, който остава, е детето да бъде оперирано чрез трансвенозна емболизация. Такива сложни случаи обаче се оперират само в няколко специализирани центрове по света.
На 15 и 16 февруари вече ще се случат
и у нас, в УМБАЛ „Св. Иван Рилски". Методът, който специалистите ще използват, се нарича eндоваскуларна емболизация. При него достъпът до патологичните съдове се осъществява чрез убождане на артерия на крака. При тази техника лекарите се движат по съдовата система до центъра на малформацията. Целта е патологичните съдове да бъдат запълнени с т.нар. тъканно лепило, което ще елеминира риска от животозастрашаващ кръвоизлив.
Вторият пациент е 18 годишно момче с епилепсия,
Причина за която се оказва много сложна малформация, която на всичкото отгоре е доста голяма. Без тази интервенция, която ще извърши френското светило и доц. Станимиров, пациентът не само че ще продължи да страда от непрекъснати припадъци, но има опасност малформацията да изкърви, което ще е фатално.
Другите две пациентки са жени
на 33 и на 45 години. „И двете пациентки са крайно рискови. Затова, въпреки че първоначално визитата на професор Монйе беше планирана за 5 февруари и трябваше да бъде еднодневна, го помолихме да направи промяна в плановете си и да дойде в България за 2 дни, като помогне и на тези млади жени", обяснява доц. Сираков, ръководител на сектор „Интервенционална рентгенология" в Отделението по образна диагностика в УМБАЛ „Св. Иван Рилски".

Нужен е финансов контрол в болниците
Това мнение изразяват над 90% от читателите на Clinica, които са участвали в анкетата на сайта

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е четвъртият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Можем да спасим около 70% от проектите

Медицинските сестри са с ново ръководство
Начело на БАПЗГ застана Диана Георгиева, досега тя бе председател на регионалната организация в Перник

Да се търси решение за кадрите у нас

Биомаркерите да са достъпни за онкоболните

БЛС свиква събор на 17 май

Осигурена е кръвта за ранените от Кочани

Избраха доц. Стефановски с гласовете на ДПС-НН

Намесата на БЛС в контрола на касата е лобизъм
Управляващите приеха окончателно бюджета на здравната каса за 2025 г. Има ли начин да се овладеят преразходите на фонда за болниците, липсва ли контролът в лечебните заведения и защо, попитахме адвокат Мария Петрова.