Болница Лозенец стана държавна

От БСП изразиха несъгласие
"Лозенец" да премине към Министерството на здравеопазването със статут на търговско дружество. Депутатът на левицата Георги Йорданов заяви, че според тяхната визия болниците трябва да стават публични дружества, но да не е водещ финансовият резултат, а лечението на пациентите. По думите му болницата не може да съществува като търговско дружество, защото има само 140 легла и огромен персонал, а без оборот няма как да се издържа. И заяви категорично "По-коректното е да я закрием".
От ГЕРБ отвърна на нападките
председателят на парламентарната комисия по здравеопазаване Даниела Дариткова , която обясни, че "Лозенец" е натрупала сериозни задължения, но функционирайки, като юридическо лице, а не като търговско дружество.
От Обединени пътриоти пък изтъкнаха,
че лечебното заведение е акредитирано за трансплантации и ще е грешка, ако това не се използва. По думите на Георги Колев Лозенец има страхотен капацитет и апаратура. Председтателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова заяви, че виче има интерес и от други университети, които искат да управляват университетските си болници и затова трябва да има ясни законови правила.
"Гарантираме със закон държавната собственост
с ясни правила и изисквания към университетите. Създаваме ясен регламент, с договор, гарантиращ прозрачното управление, взимане на решението и управлението на държавната собственост", отбеляза тя.
Сега на ход е ръководството и академичния съвет на СУ "Св. Климент Охридски". Той трябва да влезе в преговори с ведомството, за да се стигне до договор, с които университетът ще поеме управлението на болницата.
До получаване на разрешение за лечебна дейност
преобразуваното лечебно заведение ще осъществява такава в съответствие с Правилника за устройството и дейността на болницата.
Все още няма яснота дали МС ще покрие задълженията на „Лозенец", обяви по-късно финансовият министър Владислав Горанов. Правителството ще вземе решение след анализ. В края на миналата година
23 млн. лева бяха допълнително отпуснати
от бюджета на Министерския съвет към бюджета на болница "Лозенец", за да разплати част от просрочените задължения, посочи той.
Към момента болницата има дългове в размер на 13 млн. лв. Доколкото знам ръководството на болницата се е срещнало с кредиторите и е направило погасителен план за бъдещо разплащане, обясни от своя страна здравният министър Кирил Ананиев. Той бе категоричен, че СУ няма да поеме издръжката на „Лозенец".

Нужен е финансов контрол в болниците
Това мнение изразяват над 90% от читателите на Clinica, които са участвали в анкетата на сайта

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е четвъртият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Можем да спасим около 70% от проектите

Медицинските сестри са с ново ръководство
Начело на БАПЗГ застана Диана Георгиева, досега тя бе председател на регионалната организация в Перник

Да се търси решение за кадрите у нас

Биомаркерите да са достъпни за онкоболните

БЛС свиква събор на 17 май

Осигурена е кръвта за ранените от Кочани

Избраха доц. Стефановски с гласовете на ДПС-НН

Намесата на БЛС в контрола на касата е лобизъм
Управляващите приеха окончателно бюджета на здравната каса за 2025 г. Има ли начин да се овладеят преразходите на фонда за болниците, липсва ли контролът в лечебните заведения и защо, попитахме адвокат Мария Петрова.