8 медици в екипа за обучение във Виена
Както clinica.bg. вече писа, България подписа споразумение с Университетската болница в Австрия за обучение и квалификация на български медици, така че и у нас присаждането на бял дроб да бъде възможно. Очаква се това да се случи в края на 2019, началото на 2020 година. До тогава светилото в белодробната хирургия проф. Валтер Клепетко, който беше в България миналата седмица,
пое ангажимент да приема по петима българи
годишно за трансплантация на бял дроб. Договорите са взети от него и се очаква екземплярите да бъдат върнати в страната.
Към момента 13 души чакат за присаждане на органа, казаха от Българското общество на пациенти с пулмонална хипертония. Оттам смятат, че най-много двама-трима българи ще могат да бъдат трансплантирани годишно във Виена, макар по договор да са пет. Причината е, че може би няма да има достатъчно донори.
Министър Ананиев обяви, че
трансплантациите могат да започнат веднага
след селекция, която да даде възможност на млади хора да бъдат оперирани. Една от пациентките, които чакат за присаждане на бял дроб попада именно в тази графа. 28-годишната Илияна Христова е с диагноза муковисцидоза, която представлява е генетично заболяване, засягащо основно белите дробове. В последния стадий на болестта единствения изход е белодробна трансплантация.
„От март 2018 съм включена в списъка на чакащите.
Последва едно дълго чакане, неизвестност какво ще се случи с живота ти, обещания от страна на държавата, на агенцията по трансплантации, които бяха неизпълними", разказа Илияна.
Ежедневно пациентката прави около 8 инхалации с различни лекарства и приема болкоуспокояващи. „Задъхвам се много, дори при най-обикновените дейности, да отида до другата стая", разказа Илияна.
Тя е обнадеждена от визитата на проф. Валтер
Клепетко в България и от новината, че българи отново ще се оперират във Виена. „В първите минути не можах да повярвам, после започнах да осъзнавам, че е истина и се разплаках от радост, от надежда, от мъка за тези, които не доживяха. Този път вярвам, че нещата ще се случат", каза още Илияна.
Четирите трансплантации са успешни
Както clinica вече писа, те бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ „Св. Марина"
Нова донорска ситуация
Стефан и Максим Иванови с награда от ИАМН
1787 са процедурите с донорски яйцеклетки
Те са 12% от всички опити за асистирана репродукция при 20% средно за света, обявиха експертите
Три нови трансплантации
Три нови трансплантации
Нова костно-мозъчна трансплантация на дете
Три нови трансплантации
16 рози в памет на донорите
Те бяха засадени в специална градина зад НДК от агенция „Медицински надзор"