Брекзит без сделка застраши и пациентите

Липсата на сделка за Брекзит застраши и пациентите, смятат експертите. Нужни са специални мерки за осигуряване снабдяването с медикаменти в Англия и извън нея, предупредиха от Европейската асоциация на иновативните компании (ЕФПИА). Повод за изявлението им стана вчерашното отхвърляне на споразумението за напускането на ЕС от Великобритания, което договори английският премиер Тереза Мей.
Заради Брекзит страната вече остана без Европейската агенция по лекарствата, която се премести в Холандия. Във фармацевтичния сектор обаче това се очертава да не е единствената загуба. Липсата на договорка между Острова и ЕС застрашава сигурността на доставките на лекарства след 30 март, категорични са от ЕФПИА. Затова директорът на асоциацията Натали Мол настоява за уталожване на страстите и предприемане на бързи мерки за предотвратяване на очакваните проблеми.
Време е политиците в Обединеното Кралство и ЕС да сложат интересите си в страни и да предприемат мерки, така че пациентите да не бъдат ощетени от последиците на Брекзит, смята Мол. В тази връзка от ЕФПИА настояват за договорки в три основни посоки.
Първата е за предотвратяване на забавянията
в доставките на лекарства през границите, както и в материали за извършването на клинични проучвания или на субстанции. Всеки месец 82 милиона опаковки от лекарства се придвижват между Обединеното Кралство и ЕС, като много от тях се транспортират по море от Доувър до Кале. Компаниите планират да използват различни маршрути, но възможностите са ограничени. Някои фирми смятат да сменят транспорта с въздушен, но това отново зависи от постигането на договореност между Англия и ЕС. Затова от ЕФПИА призовават да се обмислят мерки, които да не нарушат транспорта на лекарствата, субстанциите и материалите за клинични проучвания, като осигуряването на приоритетни маршрути по портовете за медикаментите.
Втората серия от мерки трябва да засяга
тестовете на партидите с лекарства. Заради това, че Англия вече ще е трета страна за ЕС, компаниите трябва да се снабдят с тестове и да снабдят държавите членки, но има опасност да не успеят да го направят до 30 март. Европейската агенция по лекарствата докладва, че има 18 медикамента, които са одобрени по централизирана процедура и доставките им са под въпрос, но има още повече лекарства, които са разрешавани по национални процедури и тяхното снабдяване също е под въпрос.
Третата посока, в която ЕФПИА иска специални
мерки е участието на Англия в редица платформи за набиране и анализиране на данни, които засягат общественото здраве и лекарствената безопасност. Сред тях са тези на Европейския център за заразни и паразитни болести, Европейската система за наблюдение, както и системата за верификация на лекарствата, към която Англия ще се присъедини, тъй като пусковият й срок – 9 февруари, е по-ранен от излизането на страната на ЕС – 30 март. Как ще се развият нещата ще стане ясно в следващите дни. Днес германският канцлер Ангела Меркел вече заяви, че все още не е късно Англия и ЕС да се споразумеят. Дали това ще стане зависи изцяло от политиците.

И аптекарите притеснени от Брекзит
Напускането на Англия без споразумение ще задълбочи липсата на лекарства, сигнализират от Асоциацията на болничните фармацевти в ЕС

МТСП разяснява правата на българите след Брекзит

Готвим се за Брекзит без сделка

Фармата победи и „хляба"
При Брекзит без сделка лекарствата ще са с предимство пред храната

България подкрепя Брекзит

EMA с нов сайт

ЕМА губи 30% кадри заради Брекзит
От 1 октомври агенцията започва следващата фаза по преместването си в Амстердам

Милиарди за здраве след Brexit

Лидерите в ЕС обсъждат Брекзит
Напускането на Англия ще има огромно влияние в здравната сфера, смятат експертите

Италия с нова оферта за ЕМА
Причина за това стана липсата на обещаната сграда от Амстердам за дом на агенцията