Фармацевтите ще заменят лекарствата ни

Промяната се прави в член 221, ал. 1 на закона, където се дава възможност не само да се изписват рецепти, но и да се "заменят". Начинът, по който ще стане това ще се уреди с наредба, се допълва в проекта. В нея ще стане ясно дали тя ще засегне всички лекарства с рецепта или само някои. При първото й лансиране от ведомството трябваше да се въведе генерично предписване, а не заместване и да се обхванат само 100% платените лекарства от касата. Самите фармацевти обаче пожелаха от тях да се изключат определени групи като тези за трансплантираните хора и да се мине на заместване. Разликата е, че при първия вариант лекарят предписва само молекула, а фармацевтът избира конкретната марка медикамент. При втория начин - заместването, лекарят изпсива марка, която фармацевтът може да смени при съгласие или желание на пациента. Предложението отново ще доведе до разгорещена битка между лекари и фармацевти кой да има крайната дума при определянето на медикамента за пациента. При първото тиражиране на промени в тази посока от властите медиците се обявиха категорично против приемането им.
Министерство на здравеопазването ще плаща за нови лекарствата за СПИН, туберкулоза или други инфекции и ваксини, ако преди това е сключило рамково споразумение за цените им с техните производители, предвиждат още промените. Идеята на рамковото споразумение е да се въведат своеобразни „отстъпки" от цените на медикаментите, които плаща здравното ведомство по подобие на касата. В него фирмите ще договорят пределни стойности, до които ще предлагат лекарствата си на търга на МЗ, предвижда проектът.
С него се добавят и други важни промени във финанисрането на медикаментите с обществени средства. Регламентира се законово условието касата да покрива ново лекарство, ако то се плаща поне в пет европейски държави. Също така фондът няма да плаща за нови молекули, ако не е доказана тяхната „ефективност". Как точно ще става това, ще се уточни с наредба, предлага още здравното министерство.
Ведомството залага и промени, по които да внася медикаменти, които липсват на пазара ни, както обяви миналата седмица министър Петър Москов. Това ще става по силата на „международни споразумения". В тези случаи цените на лекарставата ще се договарят между министерството и съответната държава.
Прецизирани са и текстовете по затягане на паралелния износ. Предлага се аптекарите да изпращат копие от поръчките си на лекарствата, които плаща касата в ИАЛ. Ако до два дни фармацевтите не получат поисканите медикаменти, те ще трябва отново да сезират агенцията. Ако това се случи пет пъти за месец, контролните органи ще трябва да правят проверки на търговците на едро и производителите. Напрактика така реално ще се следи дали има медикаменти за пациентите у нас или те се изнасят за чужбина, където се продават на по-високи цени.
В новия проект се предвижда още към местата, където могат да се правят клинични проучвания да се добавят не само диализните центрове, но и практиките на джипитата. Също така до 25 на сто от приходите при тази дейност да отиват в лечебните заведения, а останалите средства да се дават на лекарите.
Проектът най-вероятно ще се разгледа от депутатите до края на годината. Най-спорните текстове в него обаче се очаква да бъдат старите идеи за въвеждане на аптечна карта. Тя трябва да показва минималните потребности от подобни заведения по региони в страната.

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти

Преговорите за НРД тръгват утре

Предлагат закон за ИИ у нас
Отговорна за защита правата на пациентите в случая ще е ИАМН, предвижда проектът на ПП-ДБ

Разпитват 60 свидетели за ботулиновия токсин

Фармацевтите обновиха договора си с НЗОК
С промените влиза в сила и превантивния контрол в аптеките от 1 юни, той ще спести загуба на средства за здравните заведения

Нашият приоритет е приемането на Стандарт за здравни грижи
От миналата седмица Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) вече има ново ръководство. Кои са основните проблеми пред съсловието и какви ще бъдат приоритетите занапред, попитахме Милка Василева и Диана Георгиева.

Детската болница с нов отговорник
