НИМХ ще бори мръсния въздух
Проектите са по инициатива на Столична община с подкрепата на МОН и са заложени в средата на миналата година. Завишени нива на финни прахови частици имаше през декември миналата година. Както clinica.bg вече писа образователният министър
Красимир Вълчев дори издаде заповед,
с която позволи на учениците с болести на дихателните пътища да отсъстват в дните, в които въздухът мръсен.
Сред плановете на института са и съвместен проект с МВР насочен към усъвършенстване на предупредителните системи за наводнение.
От 1 януари 2019 г. НИМХ излезе от структурата на БАН и е към МОН.
Осигурени са средства за функционирането на (НИМХ), каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който се срещна с новото ръководство на института. По думите на министъра институтът продължава да работи в целия си обем от дейности.
Институтът извършва денонощни наблюдения
и изследвания и това предполага да бъдат осигурени средства от страна на държавата за тази дейност. Той добави, че е налице по-добро финансиране с бюджета за тази година и се надява, както това да продължи и в следващите години, така и да се почувства от работещите в института.
Единствените неизяснени въпроси
при отделянето на НИМХ от БАН са свързани с няколко имота или части от имоти. Според министъра до следващата седмица ще се постигне решение и в тази посока. Има заведено дело за една сграда, за която трябва да се уточни как ще се ползва, от кого, и дали ще се разделя. Създадена е междуведомствена работна група с представители на НИМХ и БАН, която трябва да изясни спорните въпроси.
По-строги глоби при замърсяване на околната среда
Учените да кажат за климатичните промени
Чистият въздух е право на всеки
Мръсният въздух е рисков за здравето
Безопасният въздух е право на всеки
Мечтая за времето, когато неравенствата при опазване на здравето на белите дробове ще изчезнат, казва Наталия Маева