Болници качват онколекарствата си двойно

Почти сто процента ръст на разходите за онколекарства се очаква да отбележат някои клиники у нас. Това показва сравнение, което направихме, на данните на здравната каса за потреблението на химиотерапевтиците през миналата година и първите седем месеца на тази. В същото време намаление на медикаментите в останалите лечебни заведения липсва или е минимално. Броят на пациентите по данни на касата е почти еднакъв от години – около 34 000 души.
На 7.6 млн. лв. са възлизали лекарствата, които касата е платила за цялата минала година в УМБАЛ «Г. Странски» в Плевен. През тази обаче само за първите 7 месеца сметката е станала 6.1 млн. лв. Увеличение на разходите има и при другата клиника, която провежда химиотерапия в региона – «Авис Медика». Харчовете там до август са 1.49 млн. лв. срещу 1.8 млн. лв. за цялата изминала. Драстичен ръст на парите за онкомедикаменти са на път да отбележат и други клиники. В столичната «Надежда» например през миналата година са изразходвали 8.6 млн. лв. за онколекарства, а за седемте месеца на тази – 7.2 млн. Най-голямата болница в страната «Св. Георги» също е отбелязва голям ръст на харчовете за медикаменти. 11 млн. лв. са били разходите й досега, срещу 16.2 млн. лв. за цялата минала година. Еднакви – 4.8 млн. лв., са и харчовете за онкомедикаменти на Токуда за миналата година и седемте месеца на тази. Макар и по-малки, увеличения на парите за онкопрепарати продължават да бележат и повечето от останалите болници в страната, където се развива медицинска онкология.
През тази година химиотерапия се извършва общо в 38 клиники срещу 37 през миналата. Новото попълнение е «Сити клиник» в столицата, медицинска онкология трябва да започне да се плаща и в още една нова болница - «Уни Хоспитъл». Това обаче не са единстевните нови структури през изминалите години. От 2012 г., когато здравната каса пое изцяло медикаментите за рак, досега има открити 7 нови клиники по химиотерапия като само една от тях е държавна – в «Св. Иван Рилски» в София. Това също води до реализирането на по-големи харчове за медикаменти, защото се оказва, че отварянето на нова болница не води до пропорционален спад в разходите на вече съществуващите.
От 37-те лечебни заведения в страната, където се е извършвала химиотерапия през миналата година слабо намаление на харчовете е имало в 12. Всички останали са отбелязали ръст. Така например в Пловдив, където миналата година отвори нова структура «Дъч мед» няма понижение на разходите в останалите три болници. По-различно е положението в столицата. През миналата година там се отбелязва спад в разходите на пет клиники – ИСУЛ, СБАЛХЗ, ВМА, СБАЛОЗ и СБАЛДОХЗ, за сметка на появата на една нова в «Св. Ив. Рилски» и постоянното нарастване на разходите в останалите 8.
Безспорно едни от причините за ръста на обществените средства за медикаменти е реимбусирането на нови терапии и разширяване на кръга пациенти, които ги получават. Доколко обаче непрекъснатото увеличение на парите за медицинска онкология в страната е целесъобразно и се дължи на нуждите на хората, доколко то е свързано с нелицеприятни практики, се надяваме да стане ясно от поредната проверка на здравната каса. Още по-важно е дали ще има последствия, тъй като досега констатациите за наличието на неетични практики не намериха своето решение. Драстична разликата в цените, на които се купуват онколекарствата от болниците беше установена още през 2013 г. от правителството на Пламен Орешарски. Анализи за несприрния ръст на разходите за лекарства пък касата прави всяка година. Промени обаче и досега няма.

Над 230 хил. с достъп до протоколите за лекарства

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Верификацията оздрави веригата за доставка на лекарства
Вече над шест години българската система за верификация работи успешно, Каква е равносметката от въвеждането й, всички субекти ли я ползват, изсветли ли фармацевтичния пазар, какво да очакваме на него, попитахме Илияна Паунова.

Aктуализират формулата за цените на лекарства за инфекциозни болести

НЗОК очаква 270 млн. дефицит от болниците

Възобновяват доставките на онколекарство

Тръгна контролът на лекарствата в реално време

ПП иска увеличение на заплатите на сестрите
От партията ще внесат решение минималното трудово възнаграждение да стане 90% от СРЗ, а на младите лекари без специалност - до 125%

Увеличават и таксата за лекарствата с протокол
